Na stronie dp.spring96.org można przeczytać informacje dotyczące orzekania i wykonywania kary śmierci na Białorusi, obejrzeć filmy, w których np. białoruscy działacze społeczni czy muzycy wypowiadają się na ten temat, a także zdjęcia dokumentujące m.in. akcje przeciwko karze śmierci na Białorusi.
Na stronie można także podpisać petycję przeciwko karze śmierci na Białorusi, co uczyniło już ponad 15 tys. osób.
Strona ma trzy wersje językowe: białoruską, rosyjską i angielską. Jest także przycisk wersji polskiej, ale po jego wybraniu w języku polskim pojawia się na razie tylko informacja o petycji.
Polski czytelnik może się z niej dowiedzieć, że Białoruś jest ostatnim krajem w Europie i na obszarze byłego Związku Radzieckiego, gdzie wykonuje się karę śmierci, a przeciwko jej stosowaniu protestują m.in. "Wiasna" i Białoruski Komitet Helsiński.
- Życie jest najwyższą wartością, stanowi ono naturalne i niezbywalne prawo człowieka. Karę śmierci uważamy za łamanie prawa do życia zagwarantowanego przez Konstytucję Republiki Białoruś, artykuł 3 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a także przez liczne porozumienia międzynarodowe w dziedzinie praw człowieka ratyfikowane przez Republikę Białoruś - napisali białoruscy obrońcy praw człowieka.
W ramach tygodnia przeciwko karze śmierci odbył się m.in. transmitowany w internecie koncert rockowy "Ostatni brzask" z udziałem kilku znanych artystów białoruskich, w tym Lawona Wolskiego, Alaksandra Pamidoraua czy barda Źmiciera Wajciuszkiewicza.
Obrońcy praw człowieka zapowiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej zamykającej akcję, że będzie ona organizowana co roku, dopóki w kraju będą zapadać wyroki śmierci.
Nie ma dostępu do oficjalnych statystyk białoruskich dotyczących kary śmierci, gdyż w dalszym ciągu są one traktowane jako tajemnica państwowa.
W połowie czerwca poinformowano o trzecim już wyroku śmierci na Białorusi w tym roku. Sąd orzekł taką karę wobec 25-letniego mężczyzny, którego uznał za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nieco wcześniej sąd w Grodnie orzekł karę śmierci wobec 23-letniego mężczyzny za podwójne morderstwo - swej żony i jej domniemanego kochanka, a pod koniec kwietnia skazano na śmierć osadzonego, który zabił współwięźnia.
Według danych ONZ od 2010 do 2012 r. wykonano na Białorusi 5 wyroków śmierci, choć Komitet Praw Człowieka zwracał się z prośbą, by tego nie robić, dopóki nie zostaną rozpatrzone skargi skazanych.
PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś