Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 29.03.2011

Esbecki plan wrobienia w zamach

Historyk Grzegorz Majchrzak twierdzi, że Służba Bezpieczeństwa chciała wrobić "Solidarność" w zamach na Jana Pawła II 12 maja 1982 roku.
Esbecki plan wrobienia w zamachfot. east news

W maju 1982 roku Jan Paweł II odwiedzał sanktuarium fatimskie w Portugalii. W pewnym momencie do papieża zbliżył się nieznany hiszpański zakonnik, Juan Fernandez Krohn, wyciągnął spod habitu bagnet i próbował nim dosięgnąć papieża. Został obezwładniony przez papieską ochronę. Przed rokiem arcybiskup Stanisław Dziwisz ujawnił, że ostrze sięgnęło Jana Pawła II i został on ranny. Mimo tego odprawił nabożeństwo, a fakt zranienia utrzymywano w tajemnicy.

Według historyka Grzegorza Majchrzaka dzięki informacjom przekazywanym przez kontakt operacyjny "Delegat", polska bezpieka chciała wykorzystać tę sprawę, by skompromitować "Solidarność" i skonfliktować ją z Kościołem. Chciała w tym celu wykorzystać kontakty Krohna z emigracyjnymi działaczami związku, a także jego wizytę w Polsce w 1981 roku. Ostatecznie realizacji planu zaniechano.

Do niedawna historycy spierali się, kim był kontakt operacyjny "Libella" vel "Delegat". Dziś uważają, że był nim ksiądz prałat Henryk Jankowski. Zaprzecza on, że był współpracownikiem tajnych służb.

"Polska"/iar/mf/Siekaj (18-05-2009)

Z archiwum Radia