polskieradio.pl
Mikołaj Wróblewski
12.05.2011
Wyrok na Jana Pawła II
Odkrycie amerykańskiego dziennikarza Johna O. Koehlera, który dotarł do dokumentów potwierdzających, że KGB otrzymało od władz ZSRR rozkaz zabicia Jana Pawła II, nie dla wszystkich jest zaskoczeniem.
Fragment emblematu KGBźr. Wikipedia
Emerytowany włoski sędzia śledczy Ferdinando Imposimato, który od lat zajmuje się kulisami zamachu na polskiego papieża w rozmowie z rzymskim korespondentem Polskiego Radia zapowiedział, że niebawem podzieli się z opinią publiczną wnioskami ze swych poszukiwań.
Imposimato potwierdza, że znał ten dokument od dawna. Przypomina, że o jego istnieniu mówił także w kilku wywiadach dla włoskiej prasy sam Michaił Gorbaczow. Co więcej, włoski sędzia przekonany jest, iż na tej samej naradzie w listopadzie 1979 roku zapadła decyzja o zamachu na Placu św. Piotra. Tego jednak, jak uważa, Gorbaczow nigdy nie potwierdzi.
Imposimato twierdzi, że posiada dowody na to, iż od chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża radziecki wywiad podjął intensywną akcję spenetrowania Watykanu. Zdaniem śledczego zakończyła się ona pełnym sukcesem i już w 1980 roku KGB miało swoich ludzi w sekretariacie stanu Stolicy Apostolskiej oraz w kierownictwie watykańskiej dyplomacji. Sam sędzia ustalił ostatnio, że moskiewski wywiad miał w tym okresie duży wpływ na włoskie służby specjalne. Szczegóły na ten temat ujawni w książce, którą przygotowuje właśnie do druku.