Polskie Radio
Katarzyna Ingram
25.03.2011
Siódmy Dzień Papieski
Pod hasłem: "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka" odbywa się w tym roku Dzień Papieski.
Papież Jan Paweł II podczas Audiencji Generalnej w dniu 29 września 2004 na Placu św. Piotra w Rzymie.źr. Wikipedia
Obchodzony jest on od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na następcę świętego Piotra. To dzień wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, a także promocji jego nauczania.
Z tej okazji w całej Polsce będą odbywać się dziś koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne oraz msze święte, podczas których wierni będą modlić się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Dzień Papieski rozpocznie się uroczystą mszą świętą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia o godzinie 9.
Po południu, o godzinie 16 na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się wyjątkowy koncert "Godność, prawda, miłość - modlitwy wątpiących". Wezmą w nim udział polscy artyści, między innymi Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Justyna Steczkowska, Eleni, Mieczysław Szcześniak i Paweł Kukiz. Wykonają oni poetyckie modlitwy wielkich bardów współczesnych, m.in. Nicka Cave'a, Paula Simona, Jacquesa Brela, Bono, Bułata Okudżawy, Jacka Kaczmarskiego, Włodzimierza Wysockiego, Leonarda Cohena, Stinga, Erica Claptona i Boba Dylana.
Istotnym elementem Dnia Papieskiego jest uliczna zbiórka pieniędzy na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży gimnazjalnej pochodzącej z uboższych terenów i rodzin. W tym roku na ulice wyjdzie około 100 tysięcy wolontariuszy.
Obchody Dnia Papieskiego zakończą się w kościele akademickim św. Anny w Warszawie. O godzinie 18 odbędzie się tam uroczysta msza święta w intencji kanonizacji Jana Pawła II. Będzie jej przewodniczył metropolita warszawski ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz.