Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 31.03.2011

Santo subito - wspomnienie z placu Świętego Piotra

Nadzieje wiernych, że Jan Paweł II zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej w Watykanie.
Pogrzeb papieża Jana Pawła IIPogrzeb papieża Jana Pawła IIźr. Wikipedia/Ricardo Stuckert/PR

Zgromadzeni na placu Świętego Piotra wznosili podczas pogrzebu transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast".

Papież Benedykt XVI odpowiedział na wołanie wiernych i 13 maja 2005 roku ogłosił przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego, w rocznicę objawień fatimskich oraz zamachu na Jana Pawła II. Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa, uchylając regułę 5. lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się oficjalnie 28 czerwca 2005 roku, podczas ceremonii otwarcia prac powołanego w tym celu, Trybunału Kanonicznego Diecezji Rzymskiej. Dwa lata później zakończył się etap diecezjalny i rozpoczął etap rzymski.

Ważną datą w procesie był 19 grudnia 2009 roku, kiedy Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II. Postulator procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka, ksiądz Sławomir Oder, podkreślił wówczas, że proces beatyfikacyjny znalazł się na półmetku.

Na obecnym etapie procesu beatyfikacyjnego Kościół bada, czy można uznać cud za wstawiennictwem Jana Pawła II. Postępowanie kanoniczne dotyczy przypadku wyzdrowienia z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon Pierre. Siostra Marie, która chorowała od 2001 roku, została uzdrowiona kilka miesięcy po śmierci Jana Pawła II za jego wstawiennictwem.

Po beatyfikacji, której terminu jeszcze nie znamy, Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w Kościele katolickim. Potem mógłby rozpocząć się proces kanonizacji, a po jego zakończeniu papież Polak byłby uznany za świętego.

rk

Z archiwum Radia