Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 30.03.2011

Jest podpis papieża. Bliżej beatyfikacji Jana Pawła II

  • ks. Sławomir Oder o beatyfikacji
  • abp Jozef Kowalczyk
  • ks Robert Skrzypczak
Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie dekretów uznających heroiczność cnót Jana Pawła II i męczeństwo księdza Jerzego Popiełuszki.
Benedykt XVIBenedykt XVIfot. east news

Do beatyfikacji papieża Polaka potrzebne jest jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem, natomiast kapelan Solidarności ma już otwartą drogę do chwały ołtarzy.

Zdaniem postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, księdza Sławomira Odera, dzisiejsza decyzja oznacza półmetek procesu. Dekret o heroiczności cnót, najważniejszy i podstawowy, pozwala na sfinalizowanie dochodzenia w sprawie cudu (cud za wstawiennictwem Jana Pawła II dotyczył uzdrowienia osoby cierpiącej na chorobę Parkinsona), które w drodze wyjątku posuwało się naprzód równoległe z fazą diecezjalną procesu. Dekret wydaje Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, a papież godzi się na jego ogłoszenie uznając tym samym, że całe postępowanie odpowiada normom kościelnym.

Jesteśmy na półmetku

Według księdza Sławomira Odera - postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - dzisiejsza decyzja oznacza, że proces beatyfikacyjny znalazł się na półmetku.

Ksiądz Sławomir Oder przypomina, że w procesie beatyfikacyjnym pozostał jeszcze do przejścia "spory kawałek drogi". Nie wyklucza, że i tu "mogą pojawić się niespodzianki". Jest jednak dobrej myśli i tak, jak do tej pory, nie wypowiada się na temat ewentualnej daty beatyfikacji polskiego papieża.

Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk podkreśla, że dzięki decyzji Benedykta XVI jesteśmy coraz bliżej beatyfikacji Jana Pawła II.

- Możemy się cieszyć, że należymy do pokolenia, które miało wśród siebie świętego - zauważa teolog ksiądz doktor Robert Skrzypczak. - Decyzja Benedykta XVI jest podsumowaniem całego życia Karola Wojtyły, w którym ujawniła się świętość Boga. Całe życie Jana Pawła II promieniowało świętością - podkreśla.

Ksiądz Robert Skrzypczak dodaje, że stale są odkrywane nowe dowody świętości Jana Pawła II. Wiele osób, wyniesionych potem na ołtarze, widziało w Karolu Wojtyle działanie Ducha Świętego albo jego szczególną rolę dla Kościoła w Bożych planach. Jedną z tych osób był Ojciec Pio. Za szczególnie ważne uznał on listy otrzymane od księdza kardynała Wojtyły w 1962 roku - przypomina Ksiądz Skrzypczak.

Papież Polak

Jan Paweł II jest uważany za papieża, który znacząco wpłynął na historię współczesnego świata i Kościoła katolickiego. Nie wahał się zajmować stanowiska w sprawie konfliktów politycznych i trudnych problemów społecznych. Wielokrotnie zwracał się do wyznawców wszystkich religii o wspólne wysiłki na rzecz pokoju. Nazywany "Najwyższym Budowniczym Mostów", angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu.

Papież-pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Dziewięć razy wracał do ojczyzny. Przewodniczył blisko 200. uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Zwołał i przewodniczył 18. spotkaniom młodzieży z całego świata. Papież był autorem ponad stu dokumentów, w tym 14. encyklik. Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, w tym 10 Polaków.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku, a w następnym roku wyjechał do Belgii i Francji, by tam prowadzić działalność duszpasterską wśród Polonii. Po powrocie do kraju był wikariuszem w powiecie bocheńskim, potem w Krakowie.

W połowie lat 40. wykładał w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, studiował filozofię we Włoszech, Belgii i Francji. Był także wykładowcą katolickiej etyki społecznej w latach 1953-54 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku, już jako papież, przekształcił Wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie.

W 1958 roku został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 - kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, był członkiem Rady Stałego Sekretariatu Światowego Synodu Biskupów. Papież Paweł VI powołał go na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. W 1978 roku został wybrany na Stolicę Piotrową.

Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez Niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Z archiwum Radia