Także w innych polskich miastach zorganizowano msze św. i czuwania w tej intencji.
W uroczystości w katedrze wzięli udział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i Nuncjusz Apostolski w Polsce Celestino Migliore. Tuż po modlitwie, wierni przeszli Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego. W miejsce, gdzie 2 czerwca 1979 r. podczas swojej pierwszej pielgrzymki do kraju Jan Paweł II wypowiedział znamienne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!" i gdzie po jego śmierci czuwały tysiące wiernych.
"Pamięć o nim wiecznie żywa"
- Idźcie pod krzyż na pl. Piłsudskiego, tam gdzie Ojciec Święty Jan Paweł II tyle razy spotykał się z wiernymi. Ta godzina, o której tam dojdziemy (ok. 21.37), to godzina śmierci Jana Pawła II. Ale dziś wiemy, Kościół to potwierdza, że były to narodziny dla nieba - mówił tuż przed rozpoczęciem przemarszu kardynał Nycz.
- Mamy nowego błogosławionego, za to dziś dziękujemy - dodał. Kardynał zwrócił też uwagę na to, że marsz zorganizowali młodzi ludzi, często bardzo młodzi, którzy tak naprawdę nie pamiętają zbyt dobrze papieża. - To świadczy o tym, że pamięć o nim jest wiecznie żywa - zaznaczył Nycz.
Na pl. Piłsudskiego wierni zapalili znicze. Podkreślali, że swoją obecnością chcą podziękować za "cud beatyfikacji Jana Pawła II". - To nowy rozdział w historii polskiego Kościoła - powiedziała jedna z uczestniczek marszu.
Zaproszenie na You Tube
Msza św. dziękczynna odbyła się w stołecznym akademickim kościele św. Anny. Podobnie było w wielu innych polskich miastach. W kościołach spontanicznie zbierają się wierni, by poprzez modlitwę i czuwania wyrazić swą radość i wdzięczność za piątkową decyzję Stolicy Apostolskiej. Do czuwania i modlitwy na placu przed łódzką katedrą zaprosił wiernych na YouTube abp Władysław Ziółek: - Starajmy się spotkać, kto tylko będzie mógł - młodzi, starsi, tu przy pomniku, aby się wspólnie modlić, podziękować Bogu za tą dobrą wiadomość - zaapelował do wiernych. Zachęcił, aby zabrać ze sobą świece i lampiony. Przypomniał też, że Jan Paweł II odwiedził Łódź w 1987 roku; jest też honorowym obywatelem miasta, a przed katedrą stoi jego pomnik.
Z kolei w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zaplanowano uroczysty Apel Jasnogórski, czuwanie, a także radosną modlitwę uwielbienia w związku z decyzją o beatyfikacji. Podczas czuwania mają być rozważane fragmenty listu Jana Pawła II do młodzieży. W uroczystościach wezmą także udział harcerze, członkowie Akcji Katolickiej, uczniowie szkół im. Jana Pawła II, studenci ośrodków Duszpasterstwa Akademickiego, a także mieszkańcy Katowic i okolicznych miast.
Radość w Wadowicach
Wadowiczanie cieszą się z szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. W rodzinnym mieście Karola Wojtyły wieczorem zostało odprawione specjalne nabożeństwo dziękczynne. Jednak przez cały dzień mieszkańcy miasteczka przychodzili do bazyliki ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Modlili się w specjalnych kaplicach poświęconych Janowi Pawłowi II. Jak mówili, decyzja Benedykta XVI ich ucieszyła, choć o świętości Jana Pawła II w Wadowicach wszyscy wiedzieli od dawna.
Dekret Watykanu
W piątek po południu biuro prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dekret o uznaniu wybranego do beatyfikacji cudu: niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku nagłego wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona. Wyznaczono też datę beatyfikacji Jana Pawła II - będzie to 1 maja 2011 roku.
(to)