TOTUS-y są przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.
Statuetkę Srebrnego Anioła odebrał prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, który przypominał, że radio od wielu lat było szczególnie związane z Janem Pawłem II. "Dziennikarze Polskiego Radia przez lata towarzyszyli z mikrofonami Janowi Pawłowi II i jego wielkiemu dziełu. Transmisja uroczystości kanonizacyjnych była zatem w pewnym sensie naturalną konsekwencją, ale także ważnym akordem tych związków"- mówił Andrzej Siezieniewski i dodał, że "to ogromna radość dla Polskiego Radia, że zostało uhonorowane tą nagrodą".
"Fakt, że ta praca, wspólnie z Radiem Watykańskim, wykonana przez inżynierów i techników transmisji, a także dziennikarzy Programu I, Naczelnej Redakcji Programów Katolickich i Informacyjnej Agencji Radiowej, zyskała tak wysoką ocenę kapituły, to dla nas ogromna satysfakcja"- dodał Andrzej Siezieniewski.
Jak napisano w uzasadnieniu, kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II została przez media publiczne w Polsce zaprezentowana odbiorcom w kraju i za granicą w bardzo szerokiej formule, obejmującej transmisje najważniejszych wydarzeń, specjalne audycje, a także produkcję filmów dokumentalnych i reportaży. Praca dla właściwego przygotowania i przeprowadzenia tych zadań trwała wiele miesięcy i wymagała zaangażowania licznych zespołów pracowników mediów i znaczących środków finansowych. Stworzona oferta programowa biła rekordy oglądalności i słuchalności.
Polskie Radio zostało wyróżnione Totusem po raz trzeci. Dwa razy otrzymało nagrodę w kategorii „Totus medialny” i raz w kategorii „promocja nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”.
IAR