Obaj politycy zgodzili się, że wymiana handlowa, gospodarcza są najlepszą drogą do pogłębienia współpracy, także na innych polach. Aleksander Łukaszenka powiedział, że Polska jest dla Białorusi jednym z głównym partnerów. "Chcemy zwiększyć współpracę i wspólne obroty handlowe z Polską" - dodał. Mówił również, że Mińsk jest gotowy na polskie inwestycje, stworzenie przedsiębiorstw z kapitałem czysto polskim lub mieszanym.
Zwrócił też uwagę na pewne niekorzystne fakty w gospodarce i w naszych stosunkach. "Dzisiaj będzie posiedzenie komisji wspólnej i myślę, że będziecie mogli je rozpatrzyć, odpowiedzieć na nie i nakreślić drogi dalszej współpracy" - zaznaczył. Prezydent Łukaszenka mówił również, że jeśli Białoruś w czymś nie ma racji, to chce, by Polska i Unia Europejska przedstawiła fakty, by można było to wyjaśnić. Chodzi o postępowania dumpingowe i procedury celne.
Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest krajem granicznym i wyjściem na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś dla Unii Euroazjatyckiej i wyjściem na Zachód. "To trzeba wykorzystać koniecznie w kontekście nowych możliwości, w kontekście nowego jedwabnego szlaku, ale również w kontekście współpracy z Rosją po jednej stronie i Unią Europejską po drugiej" - uzupełnił.
Dodał, że jeśli we współpracy między naszymi krajami są jakieś przeszkody, to należy o tym rozmawiać i poszukać nowych rozwiązań. "Zdecydowanie chcemy, by ta współpraca była na partnerskich zasadach i korzystna dla obu stron" - podkreślił.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.