Maesty, martwe natury i uciekające sandały. Ulubione muzea Herberta

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 13:00
W kolejnej audycji z wakacyjnego cyklu "W podróży z Herbertem" razem z poetą wędrowaliśmy po muzeach i spędziliśmy czas wśród jego ulubionych obrazów.
Fragm. obrazu Jana Vermeera Ważąca perły (Kobieta z wagą)
Fragm. obrazu Jana Vermeera "Ważąca perły" ("Kobieta z wagą")Foto: Shutterstock.com/Everett - Art

Pielgrzymki do muzeów

"Do Vermeera trzeba pielgrzymować, tak jak się pielgrzymuje do miejsc świętych. Droga, jak się rzekło: długa, prowadzi przez Wiedeń, Drezno, Berlin, Frankfurt, Paryż, Amsterdam, Hagę, Londyn, Edynburg, Nowy Jork, Waszyngton" - pisał Herbert w jednym z listów. Pod tą długą listą miast kryje się właściwie katalog muzeów, bo to do nich pielgrzymował poeta, aby obejrzeć obrazy mistrza z Delft - np. amsterdamskie Rijksmuseum, nowojorskie Metropolitan Museum of Art, paryski Luwr, wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki, czy w Hadze oczywiście Mauritshuis, w którego zbiorach jest słynna "Dziewczyna z perłą".

Cztery godziny przed Vermeerem

Gdy myślimy o Herbercie w podróży, często widzimy go właśnie przed obrazami czy freskami, w muzeach świeckich, gdy ogląda np. dzieła Gerarda ter Borcha, lub w świątyniach, jak np. w kościele Świętego Franciszka w Arezzo, gdy wpatruje się w cykl fresków "Legenda krzyża świętego" Piera della Francesco. Z tych pielgrzymek i z tego wielogodzinnego wpatrywania się w dzieła sztuki - sam Herbert pisał: "cztery godziny przed Vermeerem, tak że mi oczy wyłaziły" - powstawały wspaniałe eseje z niezapomnianymi opowieściami o "Martwej naturze z wędzidłem" Johannesa Torrentiusa czy o "Maeście" Simona Martiniego.

Zachwycające trzy czarne sandały

Czytelnicy "Barbarzyńcy w ogrodzie" na pewno zapamiętali opis "Mycia nóg" Duccia, w którym poeta zwraca uwagę na niezwykły detal namalowanej sceny: "Szczegółem, który wywołuje we mnie niesłabnący zachwyt, są trzy czarne sandały: dwa leżą tuż koło szaflika z wodą, jeden wyżej, na stopniu, na którym siedzą Apostołowie. Odbijają mocno od różowego tła podłogi, a powiedzenie - leżą, nie oddaje istoty rzeczy. Są chyba najbardziej ożywione z całej sceny, ich układ po przekątnej i rozłożone na bok rzemyki wyrażają szczurzy popłoch".

Wśród ulubionych obrazów Herberta

W kolejnej audycji z wakacyjnego cyklu "W podróży z Herbertem" razem z poetą powędrujemy po muzeach i spędzimy czas wśród jego ulubionych obrazów. Posłuchamy z naszego radiowego archiwum opowieści samego Zbigniewa Herberta o malarstwie - m.in. rozmowy z nim z 1993 roku przeprowadzonej przez Marka Zagańczyka po publikacji "Martwej natury z wędzidłem".

O fascynacji sztukami pięknymi

O wędrówkach pisarza po muzeach i o jego fascynacji sztukami pięknymi opowiadali: żona poety Katarzyna Herbert, historyk sztuki Justyna Guze, eseista, wydawca Marek Zagańczyk oraz poeta, eseista, przyjaciel Zbigniewa Herberta Adam Zagajewski (nagranie archiwalne).


Posłuchaj
22:52 Dwójka W podróży z Herbertem 23.07.2023.mp3 Ulubione muzea Zbigniewa Herberta (W podróży z Herbertem)  

Przypomnijmy, że wakacyjny cykl opowieści o podróżach Zbigniewa Herberta został zaplanowany w związku z 25. rocznicą śmierci poety. Przypada ona już niedługo - 28 lipca.

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 23.07.2023

Godz. emisji: 12.30

mo/pg


Czytaj także

Paryż Herberta. "Wielka kropla, w której odbija się wszechświat"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 13:00
W pierwszej audycji z nowego cyklu "W podróży z Herbertem" opowiadaliśmy o Paryżu i Francji Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herbert i nagłe wyspy - Kreta, Korkyra, Iona...

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 13:00
W kolejnej audycji z naszego wakacyjnego cyklu "W podróży z Herbertem" opowiedzieliśmy o wyspach poety. 
rozwiń zwiń