Paryż Herberta. "Wielka kropla, w której odbija się wszechświat"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 13:00
W pierwszej audycji z nowego cyklu "W podróży z Herbertem" opowiadaliśmy o Paryżu i Francji Zbigniewa Herberta.
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: Marek Langda/PAP/CAF
  • Podczas wakacji w każde niedzielne południe będziemy w Dwójce odbywać podróże razem ze Zbigniewem Herbertem.
  • Wybierzemy się do różnych miast, krajów, muzeów, będziemy pływać z nim na wyspy, smakować potrawy, oglądać krajobrazy, opowiadać o jego filozofii podróżowania.
  • W wierszu "Podróż" poeta napisał: Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa/ wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku/ żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi/ i abyś całą skórą zmierzył się ze światem.

Podróże jako forma dialogu ze światem

"Wylądować wieczorem w jakimś mieście, którego nie znam, które przeczuwam, o którym czytałem, złożyć walizki w pokoiku hotelowym i zanurzyć się w to miasto. Jest to przygoda prawie miłosna. Odkrywanie ulic, nazw, wyglądu twarzy, architektury, która jest jeszcze w nocy spowita tajemniczością, i te moje nocne wędrówki po miastach, był to nie tylko rekonesans, ale jakieś wchłonięcie w siebie tej inności. Jest to po prostu jedna z form dialogu ze światem" - opowiadał w jednej z audycji Zbigniew Herbert.

Herbert w Paryżu

W pierwszej audycji z nowego cyklu opowiemy o podróżach Zbigniewa Herberta do Paryża. To właśnie stolica Francji była pierwszym zagranicznym miastem, w którym w 1958 roku poeta zamieszkał. Napisał wtedy w liście do Katarzyny Dzieduszyckiej: Dobiłem do Paryża, po którym chodzę oczarowany i przerażony. O tym mieście zupełnie nie można pisać i żadne określenie nie pasuje do niego. Okrutne i piękne, urocze i obskurne – wielka kropla, w której odbija się wszechświat.


Posłuchaj
26:31 2023_07_02 12_29_50_Dwojka_W_podrozy_z_Herbertem.mp3 Paryż Herberta. "Wielka kropla, w której odbija się wszechświat" (W podróży z Herbertem/Dwójka)

 

Inne regiony Francji, Włochy i Anglia

Ten stypendialny pobyt we Francji potrwał dwa lata. Zbigniew Herbert spędził go nie tylko w Paryżu, zwiedzał inne regiony Francji, podróżował do Włoch i Anglii. Do Paryża potem wracał kilka razy, w tym mieście wziął ślub z Katarzyną Dzieduszycką, a od 1986 roku przez pięć lat tam właśnie mieszkał i to z Paryża wyruszał w swoje podróże. Do Polski wrócił w roku 1991.

O biografii Herberta wydanej we Francji

O Paryżu i Francji Herberta opowiedziała prof. Brigitte Gautier - tłumaczka wierszy i esejów poety na francuski, autorka biografii Herberta wydanej we Francji. Posłuchaliśmy także wspomnień Katarzyny Herbert, Julii Hartwig, Adama Zagajewskiego i Krzysztofa Rutkowskiego. Przypomnieliśmy też zarejestrowane w naszym archiwum wypowiedzi Zbigniewa Herberta.

Dodajmy, że 28 lipca przypada 25. rocznica śmierci autora "Pana Cogito".

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 2.07.2023

Godzina emisji: 12.30

pg/mo

Czytaj także

Korespondencja Herbert-Święcicki. "Herbert był świadom własnego rzemiosła poetyckiego"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
- To już piętnasta pozycja książkowa korespondencji Zbigniewa Herberta. Każda publikacja jego listów jest ważna na planie twórczym i życiowym. I każda rzuca nowe światło na jego działalność - mówił w Dwójce Henryk Citko, autor opracowania "Zbigniew Herbert, Henryk Święcicki. Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Brigitte Gautier: poezja Herberta jest uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:00
- Z biegiem lat zmienia się perspektywa, ale następne pokolenia oraz czytelnicy z innych krajów mogą znaleźć w poezji Zbigniewa Herberta kolejne znaczenia. Nie traćmy nadziei i czytajmy "Pana Cogito" w różnych językach - mówiła na antenie Dwójki Brigitte Gautier, tłumaczka dzieł zmarłego 23 lata temu pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paryż był stolicą wolnej kultury Europy Środkowej i Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:00
- Radio Wolna Europa informowało, to było jedno z jego podstawowych zadań. Ułożyło się to z czasem w kronikę życia kulturalnego na obczyźnie. Kulturze emigracyjnej to radio pomagało, prezentując na antenie utwory powstałe poza krajem - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pieśń o Bębnie" - jazzowa suita inspirowana poezją Herberta

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 11:00
- Dzisiaj jest ten dzień, kiedy opublikuję w sieci - w internecie, we wszystkich serwisach streamingowych - moją najnowszą płytę. Będzie to oktet, a w sumie podwójny kwartet jazzowy - mówił w Dwójce Stanisław Aleksandrowicz - perkusista, kompozytor, autor albumu "Pieśń o Bębnie".
rozwiń zwiń