Herbert i nagłe wyspy - Kreta, Korkyra, Iona...

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 13:00
W kolejnej audycji z naszego wakacyjnego cyklu "W podróży z Herbertem" opowiedzieliśmy o wyspach poety. 
Kreta
KretaFoto: Sergey Lyashenko/Shutterstock

Wyspy o posmaku baśni

"Wyspy nie należą do krajobrazu mojego dzieciństwa. Urodziłem się w środkowej Europie, w połowie drogi miedzy Morzem Bałtyckim a Czarnym. Pejzaż mojej młodości to podlwowske okolice: jary i łagodne pagórki porośnięte sosną, na której najpiękniej kwitnie pierwszy sypki śnieg. Morze było tam czymś niewyobrażalnym, a wyspy miały posmak baśni" - pisał Herbert w jednym ze swoich szkiców.

Ważne punkty na mapie jego podróży

Te odległe wyspy nawiedzały jego wyobraźnię, a potem urzeczywistniły się i stały się ważnymi punktami na mapie jego podróży. Były to przede wszystkim wyspy greckie, i na Morzu Jońskim, i na Morzu Egejskim: Kreta, Mykonos, Delos, Paros, Itaka, Korfu czyli Korkyra, Santorini. Inną wyspą południa, na która się udał była Sycylia. W jego biografii podróżnika-żeglarza ważna okazała się także niewielka wysepka położona daleko na północy, u brzegów Szkocji - Iona.

Żeglując przez wzburzone morze

Ślady odwiedzin na tych wyspach Zbigniew Herbert pozostawił w swojej twórczości. Najpełniej w "Labiryncie nad morzem" opisał Kretę - rejs na tę wyspę, na statku "Tezeusz", gdy Kreta wyłoniła się nagle przed nim z morza jak bóstwo, odwiedziny w muzeum w Heraklionie, spacer po tym mieście, wizytę w greckiej tawernie, zajmowały go także historia i cechy sztuki minojskiej. Do greckich wysp poeta docierał czasami z przygodami, żeglując przez wzburzone morze, wtedy musiał się oddawać nie tylko pod opiekę swojego patrona Hermesa, ale i boga morza Posejdona.


Posłuchaj
25:55 2023_07_09 12_29_30_Dwojka_W_podrozy_z_Herbertem.mp3 Herbert i nagłe wyspy - Kreta, Korkyra, Iona... (W podróży z Herbertem/Dwójka)

 

"Pan Cogito, b. majtek Państwa Kapitanostwa"

Na greckie wyspy na Morzu Jońskim pożeglował w 1973 roku z Magdaleną Czajkowską i jej mężem - Zbigniewem. W wysyłanych potem przyjaciołom tomikach swoich wierszy w dedykacjach podpisywał się "Zbigniew, chłopak okrętowy" lub "Pan Cogito, b. majtek Państwa Kapitanostwa". Ale obok wysp konkretnych jest w twórczości poetyckiej Herberta także inny obraz "nagłej wyspy, rzeźby, morza kołyski".

W kolejnej audycji z naszego wakacyjnego cyklu "W podróży z Herbertem" o wyspach poety opowiedzieli Magdalena Czajkowska oraz autor dwutomowej biografii Herberta Andrzej Franaszek. Posłuchaliśmy także z naszego radiowego archiwum opowieści samego Zbigniewa Herberta.

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 9.07.2023

Godzina emisji: 12.30

pg/mo

Czytaj także

Zbigniew Herbert: nazywanie mnie klasykiem to określenie obelżywe

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:00
- Mam mocne poczucie przynależności do pokolenia, które swą edukację zdobyło w okresie wojny. Wybrałem formę wierszy, ponieważ one narastają w człowieku i przelewanie ich na papier jest zabiegiem stosunkowo szybkim. Sprawą literatury, tak jak każdej działalności człowieka, jest manifest postawy wobec świata, budowanie tablicy wartości - to fragment jednej z archiwalnych wypowiedzi Zbigniewa Herberta, których wysłuchaliśmy w audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

98 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 20:27
29 października 1924 roku urodził się we Lwowie Zbigniew Herbert. Nazywany "kronikarzem XX wieku", wydał zbiory poezji: "Pan Cogito”, "Struna światła”, "Hermes, pies i gwiazdy”, "Studium przedmiotu”, "Raport z oblężonego miasta i inne wiersze” oraz szkice "Barbarzyńca w ogrodzie”. Zmarł 28 lipca 1998 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż Herberta. "Wielka kropla, w której odbija się wszechświat"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 13:00
W pierwszej audycji z nowego cyklu "W podróży z Herbertem" opowiadaliśmy o Paryżu i Francji Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń