Skarb średzki - bezcenny zespół wyrobów złotniczych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 10:00
Skarb średzki - bezcenny zespół wyrobów złotniczych związany z najważniejszymi dynastiami królewskimi średniowiecza przez lata wywoływał wiele dyskusji, dociekań i spekulacji. Nietypowe okoliczności jego odnalezienia i ogromna wartość rozpala wyobraźnię. 
Skarb średzki
Skarb średzkiFoto: Arkadiusz Podstawka/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wraz z Jackiem Witeckim - kuratorem wystawy "Skarb Średzki. Legendy i mity" oraz Piotrem Oszczanowskim dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pochyliliśmy się nad jednym z obiektów, odnalezionych w 1988 roku w Środzie Śląskiej - pierścieniem z symbolem księżyca i gwiazdy. 

Pierścień z symbolem księżyca i gwiazdy, XIII w. – 1. połowa XIV w., Europa Środkowa
Muzeum Narodowe we Wrocławiu Pierścień z symbolem księżyca i gwiazdy, XIII w. – 1. połowa XIV w., Europa Środkowa Fot. Arkadiusz Podstawka/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Posłuchaj
14:50 Kunstkamera 2024_10_06 09-31-05.mp3 Skarb średzki - bezcenny zespół wyrobów złotniczych (Kunstkamera/ Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 6.10.2024

Godz. emisji: 9.30

dz/zch

Czytaj także

Sokołowsko - jedno z pierwszych sanatoriów na świecie. "To miejsce przełomowe dla medycyny"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 13:22
W połowie XIX wieku we wsi Görbersdorf dr Hermann Brehmer utworzył pierwsze sanatorium. Miejsce to jest znane fanom Olgi Tokarczuk i "Empuzjonu". Dlaczego Sokołowsko - bo tak nazwano to miejsce - było fenomenem w tamtych czasach? Opowiedzieli nam o tym: prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" - Zuzanna Fogtt oraz animator kultury i przewodnik po tym miejscu - Tomasz Gładki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - bogactwo zbiorów i unikatowa siedziba

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 14:33
- Nasze muzeum w zasadzie specjalizuje się w porcelanie śląskiej, ale mamy również zbiory europejskie. Tylko dlatego, żeby pokazać porcelanę śląską na tle wytwórczości europejskiej i w ten sposób ją porównać, zestawić i przekonać się, że wcale nie odbiegała od tych najlepszych wzorów - mówił w Dwójce Tomasz Nochowicz z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
rozwiń zwiń