Bernhardowskie chodzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 14:14
W literackim paśmie "Pieszo" czas na prozę Thomasa Bernharda. Wspólnie z pisarzem i poetą Marcinem Polakiem rozmawialiśmy o "Chodzeniu" z 1971 roku.
Ścieżka Thomasa Bernharda w Austrii
Ścieżka Thomasa Bernharda w AustriiFoto: Shutterstock/Spitzi Foto

To krótka historia rodowitych Wiedeńczyków, których połączył nawyk wspólnego spacerowania. Ich chodzenie po mieście pobudza do ruchu traumatyczne myśli. Na spacerach pomagają sobie wzajemnie utrzymać je w równowadze.

Opowiedzieliśmy m.in. o relacji pomiędzy chodzeniem a myśleniem oraz śladach buddyjskiej filozofii w literaturze Bernharda.


Posłuchaj
25:40 _PR2 (mp3) 2024_07_28-09-31-56.mp3 Bernhardowskie chodzenie (Pieszo/Dwójka)

 

***

Na audycję "Pieszo" w niedzielę (28.07) w godz. 9.30-10.00 zaprosił Jan Kanty Zienko.

dz

Czytaj także

Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? "To okazja do przyjrzenia się światu"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 20:32
Na ile de Coubertin był idealistą? Jak poradzili sobie w Paryżu polscy piłkarze? Gdzie jeździectwa nauczył się Adam Królikiewicz? "Pierwsza drużyna" to znakomita opowieść o początkach nowożytnego ruchu olimpijskiego i polskich sportowcach, którzy jako reprezentanci wolnego państwa, pod własną flagą po raz pierwszy wystartowali równo sto lat temu w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzanna Bogumiła Kielar - poezja, która chwyta za serce. "Wiedziałam, że wrócę do historii z Mazur"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 19:18
Marzanna Bogumiła Kielar to tegoroczna laureatka Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz". Nagrodę otrzymała za tom poezji "Wilki", w którym opisała historie z czasów okołowojennych usłyszane na Mazurach. Autorka opowiedziała nam, jak do nich dotarła i jak wyglądają jej wspomnienia z Krainy Tysiąca Jezior.
rozwiń zwiń