- Zbiory dotyczące badań prowadzonych w Arktyce i Antarktyce prezentuje Muzeum Badań Polarnych w Puławach.
- W salach Muzeum Badań Polarnych znajdziemy m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity czy model kajaka używanego w czasie przedwojennych wypraw na Grenlandię, pochodzące ze zbiorów profesora Aleksandra Kosiby.
- Zwiedzający w kilku salach mogą oglądać setki różnych eksponatów - między innymi skuter śnieżny oraz sanie z polskich stacji polarnych.
- Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii.
Setki różnych eksponatów
Zdaniem dyrektora instytucji, doktora Piotra Kondraciuka, ta sfera aktywności polskich badaczy była dotychczas pomijana. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity i model kajaka ze zbiorów profesora Aleksandra Kosiby pochodzących z przedwojennych wypraw na Grenlandię. - W tej chwili te eksponaty, które zgromadził profesor przybyły do nas, do Puław, i są pokazywane. Na razie są one własnością Uniwersytetu Wrocławskiego, ponieważ prof. Kosiba po wojnie, tak jak większość uczonych ze Lwowa, tam się przeniósł. Tam też prowadził, rozwijał swoją aktywność badawczą i tam też powstało duże centrum polarnicze przy Uniwersytecie Wrocławskim - opowiada w Jedynce dr Piotr Kondraciuk.
- Ciągle jesteśmy na etapie gromadzenia eksponatów. To, co udostępniamy, to są te rzeczy, które udało nam się pozyskać i pozyskujemy je nadal. (...) W tej chwili pokazujemy okazy flory i fauny z obszarów podbiegunowych - informuje gość Jedynki. - To są eksponaty, które przyciągają głównie młodzież szkolną. To jest też dobre miejsce do prowadzenia lekcji przyrody, lekcji geografii, ponieważ my staramy się przybliżać te właśnie klimaty odległe, ale też i zajęcia z ekologii - dodaje.
Dr Kondraciuk: nasze muzeum jest interdyscyplinarne
Jak podkreśla dr Kondraciuk, prócz sprzętu, którym posługiwali się polarnicy, w muzeum znajdują się dzieła sztuki, które są inspirowane tematyką polarną. - Nasze muzeum jest interdyscyplinarne. Nawiązując do tematyki badań polarnych, dokumentujemy i pozyskujemy coraz więcej materiałów ikonograficznych związanych z badaniami polarnymi, z pobytem polarników w różnych stacjach badawczych (a jest ich pięć na Spitsbergenie i dwie na Antarktydzie). Staramy się pokazywać te wszystkie elementy na wystawach stałych, ale także organizując wystawy czasowe, które przybliżają nam klimat tamtej epoki - podkreśla rozmówca Jakuba Domoradzkiego.
21:18 Jedynka/Eureka - 20.03.mp3 Pierwsze w Polsce muzeum polarnictwa. (Eureka/Jedynka)
W audycji również:
Z Małopolski na Mazowsze. 428 lat temu, w marcu 1596 roku, król Zygmunt III Waza zadecydował o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Ponieważ postanowienie władcy nie zostało poparte żadnym aktem prawnym, przez kolejne stulecia to Kraków wciąż pozostawał oficjalnym miastem stołecznym Rzeczypospolitej.
Warszawa natomiast określana była mianem "Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości". Jak Warszawa stawała się stolicą Polski?
Gościem audycji był Krzysztof Zwierz, historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: dr Piotr Kondraciuk (dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach), Krzysztof Zwierz (historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy)
Data emisji: 20.03.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans