Troska o zwierzęta, troska o środowisko i troska o własne zdrowie to trzy najważniejsze powody, dla których ludzie wybierają dietę roślinną. Szymon Bujalski przyznał, że zgodnie z badaniami dieta roślinna nadaje się dla każdego, poza pewnymi rzadkimi przypadkami zdrowotnymi.
Dziennikarz zarysował również, jak masowa hodowla zwierząt wpływa na środowisko. - Emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa odpowiadają za 1/3 globalnych emisji, a za 3/4 emisji z rolnictwa odpowiada produkcja zwierzęca. Przejście na dietę roślinną obniżyłoby emisję gazów, to byłoby pomocne dla klimatu - wskazał.
Rolnictwo niszczy planetę
- Dużym problemem tego, jak wygląda nasza planeta, jest fakt, ile lasów wycięliśmy i jak zdegradowaliśmy glebę. W błyskawicznym tempie zanika różnorodność, masa zwierząt hodowlanych stanowi 90 proc masy wszystkich ssaków na świecie - tak olbrzymia jest skala hodowli i produkcji mięsa. Do tego należy doliczyć również olbrzymią ilość stosowanych nawozów sztucznych, pestycydów, jak szpikowane są zwierzęta antybiotykami, aż same bakterie ewoluują i uodparniają się na antybiotyki - mówił.
Bujalski dodał również, że dziś bardzo mało mówi się o cierpieniu zwierząt hodowlanych, które idą na rzeź.
Czytaj również:
Więcej w nagraniu.
23:09 PR24_mp3 2024_07_16-19-06-54.mp3 Jak masowa hodowla zwierząt wpływa na środowisko? (Zmiana klimatu)
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Szymon Bujalski, dziennikarz dla klimatu
Data emisji: 16.07.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/dn