O zwierzętach i ich badaczach w czasie konfliktów zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 15:17
"Ciche ofiary wojny" - tak najłatwiej określić zwierzęta pozostawione w strefie konfliktu. O zwierzętach i ich badaczach w czasie konfliktów zbrojnych opowie w Dwójce profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
O zwierzętach i ich badaczach w czasie konfliktów zbrojnych w Dwójce mówi profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
O zwierzętach i ich badaczach w czasie konfliktów zbrojnych w Dwójce mówi profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Foto: Shutterstock

- By zrozumieć skalę problemu, trzeba uświadomić sobie, że ludzie od zawsze ze sobą walczyli. Obrazują to sytuacje z zamierzchłych czasów, gdzie zwierzęta nauczyły się bronić terytoriów - mówi w Dwójce profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Gdy popatrzymy na małpy, słonie czy gangi delfinów zobaczymy, że mózgi rozwiniętych zwierząt bardzo ewoluowały i pozwalały im walczyć i godzić się na pewien stan rzeczy - dodaje.

Zwierzęta uwikłane w wojnę

Jednym z przykładów uwikłania zwierząt w wojnę może być niedźwiedź Wojtek, który służył w polskiej armii w czasie II wojny światowej. Przeszedł szlak bojowy armii generała Władysława Andersa od Iranu do Włoch. Po wojnie, 15 listopada 1947 roku, został przekazany do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. 

***

Do wysłuchania audycji "Zielona Dwójka"w sobotę (2.11) w godz. 12:30- 13.00 zaprasza Katarzyna Nowak.

zch/am

Czytaj także

Kultura przyrodnicza

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 21:54
Miłości do przyrody nie można się nauczyć, można za to spróbować czegoś się o niej dowiedzieć, by nabrać do niej szacunku – zapewnia prof. Wiesław Fałtynowicz, botanik, a także gość "Zielonej Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

ORZAST, ZEŻYCA, TOCÓŻ

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 14:37
„Czy można przyznać się do tego, że się nie chodzi do teatru? Oczywiście, że nie! Bo nie wypada nie wiedzieć, co to jest pantomima i kim był Henryk Tomaszewski! Bo jak można nie znać autorów Boskiej Komedii lub Nie-Boskiej komedii? […] Niejednokrotnie słyszymy, że takie i im podobne wyznaczniki określają człowieka na poziomie. Ale ów człowiek może nie odróżniać sosny od świerka, jemioły od jemiołuszki, wrony od gawrona albo żyta od pszenicy! […] Kultura przyrodnicza – coś takiego w szerokiej skali właściwie nie istnieje” – pisze prof. Wiesław Fałtynowicz, botanik, specjalista od porostów, w swojej książce „O czym szumią wężymordy”. W Zielonej Dwójce rozmawiamy o kulturze przyrodniczej polskich poetów, o nadawaniu polskich nazw gatunkom porostów, o kooperatywach w świecie przyrody i tym, czy wężymordy są rzeczywiście tak groźne jak ich nazwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rośliny mówią, a jeśli tak, to jakim językiem?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 14:00
Nie wiemy, czy Wisława Szymborska chciałaby rozmawiać ze sztuczną inteligencją, wiemy jednak, że tęskniła za rozmowami z roślinami. Język, którym rośliny porozumiewają się ze sobą i zwierzętami, jest coraz lepiej rozpoznawany przez naukowców, ale i my pewne sygnały możemy odbierać i identyfikować.
rozwiń zwiń