Cienie działalności kopalni węgla brunatnego "Turów". Z mapy znika dawne uzdrowisko

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2024 13:45
Czy da się zaszyć ranę, którą ziemi wyrządziła kopalnia? W 1971 roku w Opolnie Zdroju, dawnej miejscowości uzdrowiskowej, graniczącej z odkrywką Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbył się pierwszy w historii sztuki polskiej, ekologiczny plener artystyczny. Pięćdziesiąt lat później Biuro Usług Postartystycznych dostało propozycję rekonstrukcji wydarzenia. Problemem może okazać się jednak to, że miejscowość powoli znika z map.
Audio
  • Jakub Depczyński m.in. o znikającej miejscowości Opolno Zdrój (Zielona Dwójka)
Podczas pleneru artystycznego z 1971 roku po raz pierwszy podjęto tematy ekologiczne oraz rozmowę o współczesnej obecności artystów w Opolnie- Zdroju. Na zdjęciu koplania Turów.
Podczas pleneru artystycznego z 1971 roku po raz pierwszy podjęto tematy ekologiczne oraz rozmowę o współczesnej obecności artystów w Opolnie- Zdroju. Na zdjęciu koplania Turów.Foto: Shutterstock

Kopalnia i elektrownia Turów kilka lat temu znalazły się na ustach całej Europy. Czeski rząd po przedłużeniu przez polskie władze koncesji na ich działalność, zaskarżył tę decyzję w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kopalnia i elektrownia jest kluczowa w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ma jednak swoje cienie, które widać na przykładzie Opolna Zdrój. 


Posłuchaj
29:18 PR2 2024_12_28-12-30-51.mp3 Jakub Depczyński m.in. o znikającej miejscowości Opolno Zdrój (Zielona Dwójka)

 

Opolno Zdrój - znikające miasteczko

Jakub Depczyński powiedział w Dwójce, że Opolno Zdrój leżące obok kopalni odkrywkowej powoli znika z mapy Polski. - To niewielka miejscowość położona na skraju kopalni odkrywkowej węgla brunatnego "Turów". Specyficzne jest to, że 1/3 tej miejscowości zniknęła dzisiaj w wyrobisku odkrywki. Jeżeli kopalnia będzie działać do końca swojej licencji, to zniknie połowa miejscowości - powiedział.

Czytaj także:

Mimo tego tragicznego scenariusza miejscowość wciąż potrafi zachwycić. Wszystko przez bogatą przeszłość. - Opolno Zdrój mimo tych wydarzeń jest perłą architektoniczną. Była to miejscowość zdrojowa. W XIX wieku był to kurort dla bogatych Czechów, Niemców, Austriaków, którzy przyjeżdżali tam dla wody zdrowotnej czy kąpieli błotnych. Były tam piękne zajazdy, hotele i łaźnie. Przyjeżdżając tam dzisiaj można zobaczyć charakterystyczny układ architektoniczny miejscowości zdrojowej z deptakiem czy szpalerami drzew - wskazał Jakub Depczyński.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Jakub Depczyński (historyk sztuki)

Data emisji: 28.12.2024

Godz. emisji: 12.30

dz

Czytaj także

Wojciech Tochman: nawet najmniejsza wpłata jest wielka, bo zmniejsza cierpienie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2024 13:44
- Współfinansujemy pomoc, która trafia do zwierząt, głównie psów i kotów, będących ofiarami wojny w Ukrainie - mówił w Dwójce Wojciech Tochman, pisarz i reporter, a także założyciel fundacji Klub "Heban".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co w wodzie piszczy. Czy ryby faktycznie nie mają głosu?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2024 12:45
"Mruczą, gwiżdżą, ćwierkają, skrzypią, jęczą, rechoczą, brzęczą, klikają, stękają, świergoczą, warczą i kłapią" - to absolutna nieprawda, że ryby głosu nie mają, o czym pisze w książce "Co wie ryba" Jonathan Balcombe.
rozwiń zwiń