Wykluczenie z korzystania z przyrody. Jak radzą sobie z tym seniorzy?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2025 14:06
Choć przyroda na ogół wydaje się ogólnodostępna, to nie dotyczy to każdego. Przykładem grupy społecznej, która może z różnych powodów być wykluczona w tym aspekcie są seniorzy. Prof. Piotr Tryjanowski - ornitolog, na antenie Dwójki podzielił się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.
Z jakimi problemami mogą borykać się seniorzy przy okazji korzystania z przyrody?
Z jakimi problemami mogą borykać się seniorzy przy okazji korzystania z przyrody?Foto: Shutterstock/Davor Geber

W książce "Ornitologia terapeutyczna" Piotr Tryjanowski i Sławomir Murawiec cytują właściciela sporej firmy turystycznej organizującej wyprawy ptasiarskie przytaczając jego spostrzeżenie: kiedyś pytali o piwo, teraz o szybkość dotarcia wysokokwalifikowanej kadry medycznej.

Posłuchaj
28:02 PR2 2025_01_11-12-30-02.mp3 Prof. Piotr Tryjanowski o problemach seniorów w korzystaniu z przyrody (Zielona Dwójka)

 

Wykluczenie seniorów

Prof. Piotr Tryjanowski zwrócił uwagę na to, że wymagania często zmieniają rzeczywistość. Tak jest w przypadku potrzeb osób starszych przy realizowaniu aktywności jaką jest np. wycieczki związane z podziwianiem przyrody. - To dość naturalny proces. Seniorzy mają więcej czasu i mogą układać kontakt z przyrodą pod siebie. Mają swoje potrzeby i swoje wymagania. Troska o własne zdrowie jest bardzo mocna. Patrząc na światowe firmy organizujące wyprawy ornitologiczne, to standardem jest już obecność lekarza - powiedział.

- Dla seniorów poziom wykluczenia może wyglądać tak, że gdzieś mogą nie wejść, muszą mieć opiekę medyczną, hotel musi mieć odpowiedni standard itd. To da się łatwo zorganizować, bo jest to głównie kwestia środków - ocenił.

Polityka informacyjna

Wydawałoby się, że jednym z problemów seniorów będzie także wykluczenie informacyjne. Bowiem większość ogłoszeń np. o organizowanych wyjazdach udostępniana jest w sieci. Okazuje się jednak, że w przypadku seniorów taki problem nie istnieje.

Czytaj także:

- Na Uniwersytecie Przyrodniczym prowadziliśmy wycieczki terapeutyczne, ornitologiczne. Uczestniczyła w nich większość osób w wieku senioralnym. Ci ludzie tak szybko nawiązywali znajomości, że później przy innych prelekcjach sami nawoływali siebie. Bardzo dobrze działa tu poczta pantoflowa - zdradził prof. Piotr Tryjanowski.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog)

Data emisji: 11.01.2025

Godz. emisji: 12.30

dz/pr

Czytaj także

Prezenty, podarki, niespodzianki - a potem śmieci. Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 08:00
W święta Mikołaj przynosi wór prezentów, a po świętach wynosimy wór śmieci. Tylko w grudniu w Polsce generujemy około 180 tysięcy ton odpadów, wśród których pozostałości po opakowaniach z tworzyw sztucznych stanowią od 15 do 20 procent. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko zgubiło się w buszu. Przeżyło pięć dni pośród dzikich zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 10:42
8-letni chłopiec przeżył pięć dni w pełnym lwów, leopardów i innych dzikich zwierząt parku Matusadona w północnej części Zimbabwe - poinformowała we wpisie na platformie X parlamentarzystka tego kraju Mutsy Murombedzi. Dziecko żywiło się dzikimi owocami i potrafiło samo zdobyć wodę pitną.
rozwiń zwiń