Zielnik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 13:59
Mniszki, jeżyny, bylice - rośliny pospolite ale też chronione, a nawet okazy z odległych geograficznie terenów. Zielnik to nie tylko przyrodnicza dokumentacja flory Pomorza Zachodniego i Wschodniego, ale także opowieść o ludziach, którzy tę przyrodę opisywali.
Zielnik UMK to nie tylko przyrodnicza dokumentacja flory Pomorza Zachodniego i Wschodniego, ale także opowieść o ludziach, którzy tę przyrodę opisywali.
Zielnik UMK to nie tylko przyrodnicza dokumentacja flory Pomorza Zachodniego i Wschodniego, ale także opowieść o ludziach, którzy tę przyrodę opisywali.Foto: dr Dariusz Kamiński

Setki kartonowych pudeł z kartami, do których przyczepione zostały zasuszone rośliny. Wiele z nich zostało zebranych w XIX wieku przez niemieckich botaników i pochodzi z kolekcji przyrodniczej Muzeum Prowincji Prus Zachodnich w Gdańsku.

Cudem przetrwały wojenną ewakuację i trafiły do zbiorów tworzonego od 1945 roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

O niezwykłych losach kolekcji oraz o jej znaczeniu dla współczesnych badań opowie kurator Zielnika - dr Dariusz Kamiński, florysta i fitosocjolog z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.

***

Na "Zieloną Dwójkę" w sobotę (8.02) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

am

Czytaj także

Eden w Powsinie. Czy w warszawskim Ogrodzie Botanicznym powstanie rajski ogród?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 15:23
"Piękno jest ważną kategorią w botanice" - mówi profesor Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. To miedzy innymi z zachwytu nad wyjątkowością przyrody Azji Środkowej wziął się projekt odtworzenia w Powsinie "rajskiego ogrodu".
rozwiń zwiń