Nadajniki dla bocianów. Jak śledzi się ptasie migracje?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2025 13:00
W "Zielonej Dwójce" zapraszamy na reportaż z zakładania młodym bocianom nowoczesnych, zasilanych energią słoneczną nadajników, które pomogą naukowcom w badaniu ptasich migracji. Na chwilę przed odlotami do gniazd na Opolszczyźnie zaglądamy wspólnie z prof. Piotrem Tryjanowskim - ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Joachimem Siekierą - liderem grupy badawczej Silesiana.
W Zielonej Dwójce zapraszamy na reportaż z zakładania młodym bocianom nowoczesnych, zasilanych energią słoneczną, nadajników, które pomogą naukowcom w badaniu ptasich migracji.
W "Zielonej Dwójce" zapraszamy na reportaż z zakładania młodym bocianom nowoczesnych, zasilanych energią słoneczną, nadajników, które pomogą naukowcom w badaniu ptasich migracji.Foto: Shutterstock/ArtMediaFactory

W audycji m.in. o tym:

  • jak oznacza się bocianią płeć?
  • czy młode bociany migrują wspólnie z rodzicami?
  • o jakiej porze dnia odlatują?
  • jakie są ich główne szlaki migracyjne?
  • ile z tych, które odlecą, dotrze do Afryki?
  • skąd bociany w rekinich żołądkach?
  • i czy rzeczywiście podążają w Afryce za wielkimi stadami szarańczaków?

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadzenie: Katarzyna Nowak

Data emisji: 26.07.2025

Godz. emisji: 12.30

Czytaj także

Zapomniana mowa drzew

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2025 13:56
Z jakiego drzewa nasi przodkowie przygotowywali grobowe deski? Z jakim problemem można było udać się do lipy, a które z drzew było osią świata? Dla naszych przodków drzewa były towarzyszami i opiekunami a przypisywana im rola wiązała się także z obserwacjami przyrodniczymi. Echa pierwotnego kultu przeniknęły także do obrzędów chrześcijańskich.
rozwiń zwiń