Festiwale muzyczne. Wady i zalety najpopularniejszych imprez

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 13:15
W pierwszej audycji cyklu "Duety w Dwójce" Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek dyskutowali o festiwalach muzycznych. Co w nich zachwyca, a co jest niezrozumiałe?
Co oferują nam festiwale muzyczne?
Co oferują nam festiwale muzyczne?Foto: Ferenc Szelepcsenyi/Shutterstock

W Polsce i na świecie każdego roku odbywa się wiele festiwali muzycznych. Niektóre zaplanowane są na kilka dni, inne potrafią trwać kilka tygodni. Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski omówili niektóre z wydarzeń zarówno w Polsce, jak i na świecie.


Posłuchaj
54:46 _PR2 (mp3) 2024_09_21-10-00-23.mp3 Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski o festiwalach muzycznych (Duety w Dwójce)

 

Katowice Kultura Natura

W tym roku po raz 9. odbył się Festiwal Katowice Kultura Natura. Ma on za zadanie łączyć różne style muzyczne. To jednak nie jedyna wartość tego wydarzenia. - Przy tym festiwalu zawsze mamy dobrze pomyślany ciekawy wątek tematyczny. Inspirujący do interdyscyplinarnych poszukiwań i literackich, i często sztukach wizualnych przeplatających się w programach muzycznych koncertów. Także zróżnicowanych pod względem obsadowym - stwierdził Andrzej Sułek.

- To bardzo dobra idea festiwalu, która kieruje uwagę słuchacza z jednej strony na muzykę, ale też pokazuje związki tej muzyki np. z literaturą - dodał.

BBC Proms

Na antenie Dwójki transmitujemy różnego rodzaju imprezy. Jedną z nich jest brytyjski festiwal BBC Proms. To wydarzenie z ponad stuletnią historią. Ma on umożliwiać odbiór muzyki klasycznej różnym grupom społecznym. W związku tym festiwal trwa osiem tygodni i w programie znajduje się wiele nurtów muzycznych. Zdaniem Marcina Majchrowskiego nie sprzyja to poznawaniu muzyki klasycznej. - Jeżeli możesz sobie powybierać i poukładać program według własnego wyboru, to i tak zostajesz w tej swojej bańce. W tym miejscu wpisana jest pewna słabość. Jeżeli ma to być tak wielonurtowy festiwal, to powstaje pytanie zasadnicze: dlaczego nie zrobić trzech oddzielnych festiwali? - powiedział.

Czytaj także:

Redaktor negatywnie ocenia także łączenie różnych gatunków na takich wydarzeniach muzycznych. - Jeżeli festiwal jest sprofilowany i jego głównym tematem jest twórczość danego kompozytora czy pewien nurt wykonawczy, to dlaczego za wszelką cenę musimy do tego dołożyć coś, co jest np. jakimś crossoverem czy interpretacją jazzową (…) nie bardzo przepadam za tym, żeby słuchać Chopina na saksofonie czy innym instrumencie - zdradził.


***

Tytuł audycji: Duety w Dwójce

Prowadzili: Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski

Data emisji: 21.09.2024

Godz. emisji: 10.00

dz/wmkor

Czytaj także

Koncert w ramach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Adam Bałdych: to bardzo aktualny temat

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 18:07
W tym roku obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jeden z najtragiczniejszych konfliktów w historii świata niósł za sobą olbrzymie dramaty. Emocje, jakie towarzyszyły wówczas ludziom, będzie próbował oddać na scenie Adam Bałdych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baird vs. Shakespeare. Rusza I Festiwal Muzyczny im. Tadeusza Bairda

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 20:00
Na festiwalowej mapie Polski debiutuje nowe wydarzenie. W Zielonej Górze odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Tadeusza Bairda. O założeniach wydarzenia oraz jego kształcie opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Rafał Kłoczko - dyrektor artystyczny imprezy.
rozwiń zwiń