Wokół Kilara we współczesnej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 13:01
W audycji z cyklu "Duety w Dwójce" Przemysław Psikuta i Karol Furtak rozmawiać będą o wybitnych polskim kompozytorze Wojciechu Kilarze. Jaka jest aktualna recepcja tego twórcy we współczesnej kulturze?
Wojciech Kilar
Wojciech KilarFoto: ALEKSANDER RABIJ/REPORTER/East News

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie (jest honorowym obywatelem tego miasta) i Krakowie. W 1955 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza.

W 1957 r. wziął udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt w Niemczech. Edukację muzyczną uzupełniał następnie w latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu. Uczęszczał na zajęcia kompozycji do Nadii Boulanger.

Należał do tej grupy kompozytorów powojennych, którzy postanowili zwrócić się w stronę nowoczesnych zachodnich trendów w muzyce poważnej, takich jak dodekafonia czy sonoryzm. Nie nastąpiło to jednak od razu. Przedtem był pod wpływem muzyki Strawińskiego, Bartoka, Prokofiewa. Jednak wkrótce, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, zaczął współtworzyć polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej.

Wojciech Kilar był także niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim czy Francisem Fordem Coppolą - to właśnie muzyka do filmu "Dracula" Coppoli przyniosła Kilarowi międzynarodową sławę.

***

Na "Duety w Dwójce" w sobotę (5.10) w godz. 10.00-11.00 zapraszają Karol Furtak i Przemysław Psikuta.

am

Czytaj także

DCz #621. Wojciech Kilar - pierwsze sukcesy, pierwsze nagrania

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 16:00
- Każda z tych płyt, które dziś przynieśliśmy, po latach jest płytą kultową. Każdy longplay - wydany przez Muzę, przez Polskie Nagrania - z muzyką symfoniczną Kilara, to jest dziś biały kruk - mówił prowadzący audycję "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń