Igor Mitoraj - okres krakowski i Tadeusz Kantor jako mistrz

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 13:03
- Tadeusz Kantor to postać niezwykła, wielka, która bez wątpienia wpłynęła w sposób zasadniczy na rozwój Igora Mitoraja w czasie jego studiów. Również decyzja artysty związana z opuszczeniem Polski i pozostaniem w Paryżu w dużej mierze inspirowana była wpływem mistrza - mówił w Dwójce prof. Bartłomiej Struzik, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Po wyemigrowaniu pod koniec lat 60. XX Igor Mitoraj nigdy już nie wrócił na stałe do Polski
Po wyemigrowaniu pod koniec lat 60. XX Igor Mitoraj nigdy już nie wrócił na stałe do PolskiFoto: Remigiusz Sikora/PAP

Igor Mitoraj - jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych współczesnych rzeźbiarzy - to jeden z patronów 2024 roku. W marcu obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin artysty, a 6 października minie 10 lat od jego śmierci.


Posłuchaj
15:22 Dwójka kwadrans 4.10.2024.mp3 Igora Mitoraja związki z Krakowem (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

Wystawa na macierzystej uczelni

W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się do Krakowa, z którym łączyła Igora Mitoraja szczególna więź. To tam - w latach 60. XX wieku - studiował, tam też znajduje się kilka jego rzeźb. - Planujemy organizację wystawy jubileuszowej, która rozpocznie się w listopadzie. Nasze działania mają również charakter wracania do dokumentów, które zostały zgromadzone po pobycie artysty na naszej uczelni - tłumaczył prof. Bartłomiej Struzik, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i inicjator obchodów Roku Jubileuszowego Igora Mitoraja.

Czytaj także:

Jak podkreślał gość Dwójki, przybywając do Krakowa na studia młody artysta musiał mierzyć się z wieloma wyzwaniami. - Przejrzeliśmy zasoby naszego archiwum i mieliśmy okazję zapoznać się z tą czasami niełatwą historią młodego człowieka rozpoczynającego swoją drogę artystyczną w naszej Akademii. Czasy były trudne, a sytuacja rodzinna i materialna artysty dodatkowo pogarszała jeszcze sprawę - stwierdził prof. Bartłomiej Struzik.

Pod okiem mistrza Kantora

Igor Mitoraj kształcił się w pracowni Tadeusza Kantora na krakowskiej ASP. - Potencjał, który Kantor dostrzegał w swoim studencie znalazł właściwe ukierunkowanie. Z korespondencji między nimi można jednoznacznie odczytać, że wpływ Kantora na decyzję Igora Mitoraja, by rozwijać swoją osobowość artystyczną poza granicami Polski, był ogromny - podkreślał prorektor.

Dzieła zmarłego przed dziesięciu laty rzeźbiarza, inspirowane antykiem, można podziwiać na całym świecie - poza Polską także m.in. we Włoszech, Francji, Japonii i w Stanach Zjednoczonych. W audycji usłyszeliśmy też archiwalne wypowiedzi Igora Mitoraja.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Elżbieta Szymkowska

Gość: prof. Bartłomiej Struzik (prorektor ASP w Krakowie, inicjator obchodów Roku Jubileuszowego Igora Mitoraja)

Data emisji: 4.10.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/dz

Czytaj także

Igor Mitoraj - wyjątkowa akcja i wystawa w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 17:00
W tym roku przypadają 80. urodziny Igora Mitoraja i dziesiąta rocznica jego śmierci. Wybitny artysta, jeden z największych współczesnych rzeźbiarzy, dzieciństwo i młodość spędził w podoświęcimskim Grojcu. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej organizuje wyjątkową, rocznicową wystawę poświęconą jego życiu i twórczości.
rozwiń zwiń