Życie pianistów po Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 11:52
"To dla mnie ważne, aby zwolnić i bardziej zgłębiać wewnętrzne uczucia i emocje" – jedna z głównych myśli laureata Złotego Medalu ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2021) Bruce'a Liu – stała się punktem wyjścia do naszej rozmowy o pokonkursowych losach zwycięzców warszawskiego turnieju. 
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka ChopinaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W okładkowym artykule najnowszego miesięcznika "Grammophone" – The complexity of simplicity (Złożoność prostoty) – kochany przez miłośników pianistyki i muzyki Chopina Bruce Liu opowiada o swoim życiu po konkursowym triumfie w Warszawie, trasach koncertowych, ideałach i perspektywach.

Seong Jin Cho i życie pełne sukcesów

To także pretekst, by omówić ostatni występ Seong Jin Cho w Warszawie. Koreański pianista – triumfator Konkursu w roku 2015 – wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Nesterowicza wykonał 8 i 9 listopada II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 Johannesa Brahmsa. Recenzja występu autorstwa Róży Światczyńskiej to drugi z pretekstów, by porozmawiać o stanie współczesnej pianistyki, bieżącym – bardzo forsownym i wyczerpującym – życiu koncertowym i możliwościach wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Seong Jin Cho na fali wznoszącej? Odpowiemy i na to pytanie.

Debata wokół Eufonii

Skomentujemy także główny temat 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Jego ideą jest "upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie".

W niedzielę, w Filharmonii Narodowej o 17.45 pod egidą "Ruchu Muzycznego" odbędzie się debata, w której wezmą udział: dyrygent Łukasz Borowicz, muzykolog Paweł Gancarczyk, skrzypaczka i śpiewaczka Ewa Grochowska oraz kompozytorka i organizatorka życia muzycznego Joanna Wnuk-Nazarowa. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Stefański.

Muzyka Europy Środkowej

W swoim słynnym eseju z 1983 roku Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej Milan Kundera napisał: "Europa Środkowa nie jest państwem, lecz kulturą lub losem. Jej granice są domeną wyobraźni i powinny być rysowane wciąż od nowa, w zależności od każdej kolejnej sytuacji historycznej".

Zapowiadając tę ważną dyskusję spróbujemy naświetlić specyfikę muzyczną Europy Środkowej, podkreślić rolę XX-wiecznej awangardy, a potem odwrotu od jej ideałów także w twórczości kompozytorów polskich. To także odwieczne pytania o rrelacje regionu do Wschodu i Zachodu, o wspólne doświadczenia historyczne i ich kulturotwórczą rolę.

***

Na "Duety w Dwójce" w sobotę (16.11) w godz. 10.00-11.00 zapraszają Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.

am/ok

Czytaj także

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:32
- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
rozwiń zwiń