Teatr ogródkowy - letnia rozrywka dla mieszkańców Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 13:53
- Choć nasza wędrówka nie będzie mieć porządku ściśle chronologicznego, to rozpoczniemy ją w XIX wiecznej Warszawie - przekonują autorzy audycji "Kiedyś był tu teatr" - Monika Pilch i Tomasz Mościcki. Na czym polegał fenomen teatrów ogródkowych? Jaka była ich geneza? 
Teatr ogródkowy stanowił letnią rozrywkę dla mieszkańców Warszawy. Na czym polegał? Skąd wziął się jego fenomen?
Teatr ogródkowy stanowił letnią rozrywkę dla mieszkańców Warszawy. Na czym polegał? Skąd wziął się jego fenomen?Foto: Shutterstock

"Dzieje teatrów i scen, których dziś już nie ma, po których pozostały jednak fascynujące opowieści, świadectwa i dokumenty" - tak mówią o swojej audycji i zapraszają do wspólnej wędrówki śladami XIX-wiecznej Warszawy.

Posłuchaj
43:07 2024_09_16 13_06_56 Kiedys byl tu teatr.mp3 Teatr ogródkowy - letnia rozrywka dla mieszkańców Warszawy (Kiedyś był tu teatr/ Dwójka)

 

Teatry ogródkowe

- Zaczynamy od teatrów ogródkowych, bo lato właśnie się kończy. To dobry moment, by opowiedzieć o tym, gdzie ówczesna publiczność spędzała letnie popołudnia. Tivoli, Alkazar, Eldorado czy Belle Vue - to nazwy niektórych teatrzyków ogródkowych, którym w audycji przyjrzymy się bliżej - usłyszeliśmy w audycji. - W sumie w okresie od roku 1868 do roku 1906 w Warszawie działało pięćdziesiąt takich scen - dodają autorzy. 

Czytaj także:

Na czym polegał fenomen teatrów ogródkowych?

Historycy teatru zgodnie twierdzą, że erę teatrów ogródkowych zapoczątkował Jan Russanowski i jego zespół. W 1868 roku, wraz ze swoim zespołem, występował w restauracji przy restauracji Tivoli. Tego typu wydarzenia stanowiły popularną i skierowaną do szerokiej publiczności formę teatralnej rozrywki. Powodzenie widowisk zachęciło restauratorów do organizowania spektakli. Wielu z nich budowało drewnianych scenki wraz z lożami. Stanowiły one podest dla niewielkiej orkiestry oraz pełniły funkcje garderoby i magazynu dekoracji.

***

Tytuł audycji: Kiedyś był tu teatr

Przygotowali: Monika Pilch i Tomasz Mościcki

Data emisji: 16.09.2024

Godz. emisji: 11.00

zch/wmkor

Czytaj także

Słuchowisko "Plac Merkurego". Kwiat aktorstwa i strofy Gałczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 20:00
Marian Opania, Mariusz Benoit i Krzysztof Wakuliński - ci znamienici aktorzy znaleźli się w obsadzie słuchowiska pt. "Plac Merkurego" w reżyserii Waldemara Modestowicza (2005 rok). Sztuka została zrealizowana na podstawie poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W Dwójce przypomnieliśmy ten nietuzinkowy spektakl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dowód na istnienie drugiego" Macieja Wojtyszki - pierwsza premiera Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 13:07
Teatr Telewizji TVP już w najbliższy poniedziałek, 16 września, zaprezentuje swoją pierwszą premierę -  "Dowód na istnienie drugiego" Macieja Wojtyszki. Jakie jeszcze przedstawienia są w planach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Cembala: nie chcę występować w teatrze za wszelką cenę  

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2024 23:59
Jego akademicki nauczyciel śpiewu sprawił, że znienawidził swój głos, a stosunki panujące w polskim środowisku teatralnym zniechęcają go do występów na deskach teatru; nie uważa swojego aktorstwa za misję, a emocje woli leczyć nie na scenie, tylko na terapii – Filip Cembala był gościem audycji "W Antrakcie".
rozwiń zwiń