Wojciech Kass, listy do (niepoznanego) poety i ciemność z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 20:00
- Mam przekonanie, że cisza i mrok będą niebawem wspaniałym towarem turystycznym. Cywilizacja i kultura polegają na tym, że człowieka nieustannie wydobywa się z ciemności na światło. Ono powoduje, że wychodzimy na zewnętrz i cały czas mamy przed oczyma widno. Dla mnie coraz ciekawsze jest to, że zostaję na progu nocy i wyobrażam sobie, co jest za horyzontem - mówił w Dwójce Wojciech Kass, autor książki "Listy do (niepoznanego) poety".
Wojciech Kass o wydanej niedawno książce Listy do (niepoznanego) poety.
Wojciech Kass o wydanej niedawno książce "Listy do (niepoznanego) poety".Foto: PR2

"Cesarze i królowie, carowie i przywódcy, satrapowie i gangsterzy schodzą ze sceny, umierają, przemiana zaś i słowo trwają. Bóg stworzył nas niedoskonałych. Obdarzył za to łaską metanoi, dzięki której świat pozostaje nadal czarowny i magiczny" – pisze w "Listach do (niepoznanego) poety" Wojciech Kass, poeta, krytyk, eseista i dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Świat mroku i ciszy 

- Będąc w Morku, który jest tak gęsty jak zsiadłe mleko, i w ciszy, która przelewa się, mam czasem potrzebę wyjść z tego świata, na światło, na zgiełk. Podobnie jak Konstanty Ildefons Gałczyński, gdy wjeżdżał do Warszawy, jeszcze dobrze nie przejechał rogatki, a już mówił, że tęskni do Prania - opowiadał Wojciech Kass.

>>> Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Kassem 

Wojciech Kass mówił również w audycji m.in. o tym, dlaczego słowo ma siłę przemieniającą, dzielił się refleksjami na temat twórczości ważnych dla siebie poetów - Rainera Marii Rilkego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, przybliżył różne wymiary działalności kierowanego przez siebie muzeum w leśniczówce w Puszczy Piskiej, opowiedział o tym, co zawdzięczamy drzewom i dlaczego tak bliskie jest mu zdanie Aleksandra Wata, że: "szansą dla współczesnej poezji jest wejście w złoża najciemniejsze".

***

Tytuł audycji: Wierność i przemiana

Prowadzenie: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Kass (poeta, krytyk, eseista i dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu)

Data emisji: 17.04.2025

Godz. emisji: 19.10

zch/pg

Czytaj także

Literackie figle Bronisława Maja

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 19:00
"Ale ze wszystkich poetów, to ja się najbardziej w Panu Maju kochałam" – ta fraza powtarza się w legendarnym już monologu, w którym właśnie Bronisław Maj wcielił się w rolę Pani Karoliny Surówki – słynnej szatniarki w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz - meloman, kolekcjoner, przyjaciel muzyków i niedoszły kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 11:53
- Jego życie w pewien sposób zatoczyło koło. Iwaszkiewicz rozpoczął od marzeń o byciu kompozytorem, jego pierwsze artystyczne kroki miały charakter muzyczny. I właśnie tu, w umieralni, symbolicznie zamyka się to życie w otoczeniu biografii kompozytorów, książek muzycznych i płyt, wśród których na pierwszym miejscu jest jego krewny, Karol Szymanowski - mówił w Dwójce Maciej Koszewski z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
rozwiń zwiń