Słuchowisko "Gdy ośmielamy się umierać" Krzysztofa Zaleskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 13:48
"Gdy ośmielamy się umierać" to świadectwa tych, którzy znaleźli się po drugiej stronie, zaklęcia grobowe ze starożytnych ksiąg i obrazy wędrówki przez biblijna Dolinę Cieni. Nie jest to mroczna opowieść o śmierci, lecz próba ukazania, że otwierająca się Księga Umarłych zapowiada niespodziewaną nadzieję.
W Dwójce słuchowisko Gdy ośmielamy się umierać
W Dwójce słuchowisko "Gdy ośmielamy się umierać"Foto: Pablo77/Shutterstock

Premiera słuchowiska odbyła się w 2006 roku, autorem scenariusza (powstałego według wierszy Emily Dickinson w przekładzie Ludmiły Marjańskiej) jest Krzysztof Zaleski.

Krzysztof Zaleski "Gdy ośmielamy się umierać" (prod. 2006 rok)

Reżyseria: Andrzej Piszczatowski

Realizacja: Maria Olszewska

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Anna Dereszowska, Elżbieta Kijowska, Maria Robaszkiewicz, Mariusz Benoit, Henryk Boukołowski, Zygmunt Sierakowski, Krzysztof Wakuliński, Adam Woronowicz

***

W słuchowisku wykorzystano wiersze Emily Dickinson w tłumaczeniu Ludmiły Marjańskiej oraz fragmenty wywiadów Szymona Hołowni z prof. Tomaszem Trojanowskim i Jarosława Wróblewskiego z prof. Janem Talarem, a także fragmenty Pisma Świętego. Wykorzystano także fragmenty utworów instrumentalnych: Suity No. 2 d-moll BV 1008 Jana Sebastiana Bacha w wyk. Mischy Maisky'ego,(Deutsche Grammofon, 1999) oraz Sin Grzegorza Piotrowskiego w wyk. kompozytora .

***

Na słuchowisko zapraszamy w piątek (1.11) w godz. 17.00-18.00.

dz/zch

Zobacz więcej na temat: Dwójka słuchowisko śmierć
Czytaj także

"Kanał" Jerzego Stefana Stawińskiego w 80. rocznicę kapitulacji powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 19:00
Po 63 dniach powstańczych walk, 2 października 1944 roku, płk Kazimierz Iranek-Osmecki i ppłk Zygmunt Dobrowolski z Komendy Głównej Armii Krajowej podpisali w Ożarowie akt kapitulacji powstania warszawskiego. W Radiowej Dwójce w 80. rocznicę tych wydarzeń zaprosiliśmy na premierę słuchowiska według prozy Jerzego Stefana Stawińskiego. Posłuchaj nowej adaptacji "Kanału". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń