IV Konkurs Chopinowski 1949 (2) - dwie zwyciężczynie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2025 10:58
W kolejnej audycji wracamy do wydarzeń pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego, który zakończył się bez precedensu w historii - przyznano dwie pierwsze lokaty. Bella Dawidowicz i Halina Czerny-Stefańska - to one będą w centrum naszych zainteresowań.
W 1949 roku przyznano dwie pierwsze lokaty. Zwyciężyły Bella Dawidowicz i Halina Czerny-Stefańska
W 1949 roku przyznano dwie pierwsze lokaty. Zwyciężyły Bella Dawidowicz i Halina Czerny-StefańskaFoto: PAP/CAF/Stanisław Dąbrowiecki

Posłuchamy, jak grały Chopina, jak ciekawie o nim i o sobie opowiadały. Nie zabraknie historii pewnego fonograficznego skandalu…

Sporo miejsca poświęcimy też innym zdobywcom najwyższych lokat - posłuchamy wspomnień i Chopinowskich interpretacji Ryszarda Baksta, Władysława Kędry, Gieorgija Murawlowa, Waldemara Maciszewskiego i Barbary Hesse-Bukowskiej.

***

Na audycję Wielki, większy, największy w niedzielę (2.03) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Róża Światczyńska i Przemysław Psikuta.

dz

Czytaj także

Mateusz Dubiel. Kim jest zwycięzca 53. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2025 20:30
Mateusz Dubiel został laureatem I nagrody w 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mimo że pianista ma dopiero 21 lat, już zwrócił uwagę jury swoim wykonawstwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IV Konkurs Chopinowski 1949 (1) - jak feniks z popiołów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 16:00
Kolejny Konkurs Chopinowski miał się odbyć w 1942 roku, wojna te plany pokrzyżowała. Pianiści stanęli w chopinowskie szranki dopiero w roku 1949.
rozwiń zwiń