We wrześniu ubiegłego roku w "Sezonie na Dwójkę" gościliśmy Andrzeja Kosowskiego i Joannę Szymajdę, którym minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski powierzył misję utworzenia Instytutu Muzyki i Tańca. Wedle Statutu, "celem działania Instytutu w zakresie muzyki i tańca będzie działalność na rzecz edukacji kulturalnej i rozwoju twórczości artystycznej ze względu na podstawowe znaczenie tego obszaru dla wszystkich innych działań artystycznych, społecznych i cywilizacyjnych".
We środę ponownie rozmawialiśmy z Andrzejem Kosowskim, którego zapytaliśmy o plan działania Instytutu na najbliższe miesiące, o źródła finansowania tej instytucji oraz o wizję jej miejsca w polskiej kulturze. Połączyliśmy się również telefonicznie z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim.
Andrzej Kosowski, który jest również dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, mówił o przekształceniach, czekających PWM - prace legislacyjne są w toku, a mają na celu powrót PWM pod nadzór Ministerstwa Kultury. Wydawnictwo stałoby się wówczas - zachowując nazwę - częścią Instytutu Muzyki i Tańca.
IMiT ma dwie pięcioosobowe Rady Programowe, które czekają na zatwierdzenie w Ministerstwie. Dwie, bo docelowo Instytut ma rozdzielić się na dwa, osobno dla muzyki i tańca.
Przy Instytucie mają powstawać zespoły badawcze o różnym profilu, które mają gromadzić dane na temat stanu muzyki i infrastruktury w Polsce, proponować rozwiązania istniejących problemów i tworzyć nowe programy edukacyjne.
- Ma to być platforma wymiany informacji, proponowania reform i konkretnych programów nauczania w szkołach - mówił dyr. Kosowski.
O idei powołania Instytutu mówił w rozmowie telefonicznej minister Bogdan Zdrojewski. Instytut Muzyki i Tańca, to tylko jeden z powstałych w ostatnim czasie instytutów. Minister podkreślił, że mimo ich powstania, liczba etetów w Ministerstwie zmalała, nie zaś wzrosła.
_ Instytuty mają być sprawne i mało kosztowne. Nie mają prowadzić własnej działalności artystycznej - powiedział minister Zdrojewski.
W dalszej części audycji dyr. Kosowski mówił m. in. o projektach Instytutu Muzyki i Tańca, takich jak pilotażowy projekt "Kompozytor-rezydent" realizowany wspólnie z Filharmonią Krakowską, o projekcie "Muzyczne skarby Polski" oraz o przygotowywanym raporcie o stanie muzyki w Polsce. Zwrócił też uwagę, że w działanioa Instytutu włączają się również środowiska związane z muzyka rozrywkową.
Na koniec poruszona została sprawa modelu finansowania kultury wysokiej - konieczne są, zdaniem dyr. Kosowskiego, nowe rozwiązania legislacyjne.
W zawieszeniu pozostał temat niezależnej krytyki muzycznej w Polsce. Za zgodą prowadzących i Gościa, postawiono w tym miejscu wielokropek...
Audycję prowadzili Adam Suprynowicz i Dorota Kozińska.
Aby wysłuchać całości audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.