Instytut Muzyki i Tańca, którego powstanie było jednym z postulatów ubiegłorocznego Kongresu Kultury Polskiej, ma rozpocząć działalność 1 października. W "Sezonie na Dwójkę" gościliśmy pełnomocników Ministra Kultury do spraw organizacji Instytutu: Joannę Szymajdę i Andrzeja Kosowskiego.
Prowadzący audycję – Dorota Kozińska i Adam Suprynowicz – poruszyli problem swoistej dysproporcji, jaka wydaje się rysować w powstającym Instytucie pomiędzy stroną odpowiedzialną za muzykę i za taniec. Dlaczego od 1 października, kiedy Instytut zainauguruje swoją działalność, dyrektorem będzie osoba zajmująca się muzyką? Czy nie można było powołać dwóch równorzędnych stanowisk kierowniczych?
Wysłuchaliśmy również interesującego dwugłosu o organizowaniu Instytutu, jak i o oczekiwaniach środowiska muzycznego wobec tej nowej placówki. Jerzy Kornowicz, Prezes Związku Kompozytorów Polskich, mówił o powodach wielkiego zaangażowania się Związku w prace nad tworzeniem Instytutu Muzyki i Tańca, wymieniał najważniejsze według niego zadania, jakie czekają tę instytucję. Natomiast Michał Libera – animator życia muzycznego, niezależny kurator projektów związanych z muzyką współczesną – negatywnie ocenił koordynację prac nad organizacją Instytutu i wskazywał, czego oczekuje od tej instytucji środowisko muzyki niezależnej.
Anna Królica, teatrolożka, prezes fundacji Performa, mówiła o celach nowo powstającego Instytutu z punktu widzenia środowiska tanecznego. Jak się okazało, zapotrzebowań jest bardzo wiele.
Usłyszeliśmy także wypowiedź ministra Bogdana Zdrojewskiego, który mówił o przyczynach połączenia w jednej instytucji dwóch, wydawałoby się odrębnych, dziedzin sztuki; o planach i założeniach nowo powstającego Instytutu, o jego swoistej tymczasowości.
Nasi goście, prócz komentowania prezentowanych w audycji wypowiedzi, odpowiadali również na pytania dotyczące m.in. sposobu, w jaki zostali powołani na zajmowane stanowiska, problemu równorzędności w obsadzie rady programowej Instytutu, kwestii zakładanego podziału Instytutu na dwie odrębne instytucje, wątpliwości, jakie mogą budzić niektóre zapisy stworzonego statutu.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.