- Moja przynależność do grupy twórczej zaczęła mieć dla mnie znaczenie na przełomie wieków. Ucieleśniała ją idea teatru Krzysztofa Warlikowskiego, To się z działo spontanicznie z projektu na projekt, kiedy reżyser podejmując decyzje o kolejnych przedstawieniach zatrudniał konkretne osoby, których nazwiska zaczęły się powtarzać. – Tworzyła się pewna tożsamość, pokazując, że podzielamy pewne podobne wartości, szukamy podobnych rzeczy w teatrze – wspomina Jacek Poniedziałek. Dodający, że grupy tworzą się wokół autorytetu rozumianego jako osobowość o niezwykłej sile i jakości, o zdecydowanej odrębności.
Maciej Sobieszczański opowiadając o Szkole Wajdy i dorastaniu twórczym podkreślał, że autorytetów rozumianych bardziej stereotypowo reżyser musi się pozbyć. - Nie jest mi on potrzebny, a wręcz zaczyna przeszkadzać, pełni rolę strażnika pieczęci, która mnie ogranicza – podkreśla wykładowca.
Jak dodaje Jacek Poniedziałek dobry reżyser sprawia, że aktorzy mają czują się wolni, czują że mają moc oddziaływania, a nie są tylko narzędziami mającymi wypełnić perfekcyjnie zadania. Choć jak deklaruje w każdej grupie pojawia się zmęczenie i wtedy ucieka on z teatru… do innego teatru.
Krystian Lupa ocenia, że dziś już nie powstają takie drobne grupy jak na początku ubiegłego stulecia. To duże zjawiska kontrkulturowe grypy młodzieżowe jak hip hop czy graficiarze. Grupy o bardzo dużej energii, które pojawiają się oddolnie, mają one bardzo silny swój projekt. - Ignorujemy je jako coś negatywnego, może szkoda – deklaruje reżyser. - Artystom grupy mogłyby dać poczucie siły, gdyby pomogły na nowo „zainstalować się w rzeczywistości”, bo być może ta stara jest już do wyrzucenia – rozważa Krystian Lupa.
Gośćmi „Kultury w wielkim mieście byli: Jacek Poniedziałek - aktor Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, Maciej Sobieszczański – reżyser filmowy, wykładowca Szkoły Wajdy, Krystian Lupa - reżyser teatralny, Artur Burszta - szef i właściciel Biura Literackiego we Wrocławiu oraz Piotr Marecki - Prezes Zarządu Fundacji Korporacja Ha!art.
Do wysłuchania rozmów zapraszają Marta Strzelecka i Michał Nowak