Polacy na Wyspach ciągle czują się emigrantami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 23:30
- Zastanawiałam się, jak czuli się Polacy, którzy wyemigrowali w czasie II wojny światowej do Wielkiej Brytanii, do kraju, który tak naprawdę ich nie chciał – mówiła w audycji "Kultura w wielkim mieście” Ewa Winnicka, autorka szeroko komentowanej reportażowej książki "Londyńczycy"
Audio
Ognisko Polskie w Londynie
Ognisko Polskie w LondynieFoto: Kerim44/Wikipedia

Ewa Winnicka zwracała uwagę, że Brytyjczycy bardzo różnili się po II wojnie światowej od Polaków pod względem systemu wartości i spojrzenia na różne sprawy. Podkreślała ich praktyczne podejście. Porównała osiedlanie się Polaków na Wyspach do próby ułożenia sobie życia na Marsie. Zaznaczyła, że interesowały ją nie tylko kwestie polityczne, ale także normalne, codzienne życia Polaków.

Jak radzą sobie dziś dzieci pokolenia polskich emigrantów? Ewa Winnicka wyjaśniała, że nie myślą oni o sobie jako o Polonii, ale wciąż jako o emigracji. Zwracała uwagę, że środowisko to jest dobrze zorganizowane, jest kilka klubów, słynne Ognisko Polskie, podarowane przez Brytyjczyków w 1940 roku.

Autorka "Londyńczyków” mówiła, że wciąż bardzo silne są też parafie polskie. Zwracała uwagę, że ta społeczność nadal czuje sie na Wyspach tymczasowo i przez to nie wykształciła swojego lobby, Polacy nie doczekali się nawet własnego posła w parlamencie.

W dalszej części programu głos zabierali także: Kamila Sławińska - autorka "Przewodnika niepraktycznego" po Nowym Jorku, Piotr Mordel z berlińskiego Klubu Polskich Nieudaczników i Krzysztof Mordel - lider Polonii w Trondheim.

Audycję prowadził Adam Suprynowicz

pp

Czytaj także

Emigracja zarobkowa podnosi płace w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 10:18
Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Danii uważają, że emigracja zarobkowa może mieć bardzo pozytywny wpływ na Polski rynek pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Europa chce pracować w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 13:56
Hiszpanie, Grecy czy Portugalczycy coraz częściej emigrują do Niemiec - wynika z danych niemieckiego urzędu statystycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska pustoszeje. Młodzi żyją samotnie lub emigrują

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:20
Uczestnicy II Kongresu Demograficznego apelują do rządu o energiczne, systemowe działania w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ostrzegają przed poważnym zagrożeniem naruszenia równowagi międzypokoleniowej.
rozwiń zwiń