Słoiki kontra "rdzenni warszawiacy"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 09:00
Czy podział na mieszkańców przyjezdnych i tych "z dziada pradziada" to nowe zjawisko? Na ile jest ono uzasadnione, a w jakiej mierze wskazuje na problemy mieszkańców Warszawy z własną tożsamością?
Audio
  • Słoiki kontra "rdzenni warszawiacy"/Audycję prowadzili Marcin Nowak i Adam Suprynowicz/Kultura w wielkim mieście/Dwójka
Hala główna Dworca Centralnego w Warszawie
Hala główna Dworca Centralnego w WarszawieFoto: wikipedia commons/użytkownik Boston9

Pomysł neonu przedstawiającego słoiki, który miałby podkreślać rolę przyjezdnych w społeczności Warszawy, wywołał bardzo ostrą dyskusję.
Ci, którzy uważają się za "rdzennych warszawiaków", nazywają "słoikami" osoby, które pracują w stolicy, a na weekend wracają na wieś lub do małych miast. Zarzuca się im, że zabierają pracę miejscowym, nie angażują się w życie miasta.
Czy taki podział to nowe zjawisko? Na ile jest ono uzasadnione, a w jakiej mierze wskazuje na problemy mieszkańców Warszawy z własną tożsamością?

Goście: dr Magdalena Łukasiuk-Gmurczyk - socjolożka; Robert Mazurek - publicysta; Mieczysław Janiszewski - przewodnik po Warszawie; Jerzy Majewski - varsavianista; Sylwia Chutnik - pisarka.

Rozmowę poprowadzili Marcin Nowak i Adam Suprynowicz.



Zobacz więcej na temat: Warszawa
Czytaj także

Wojna "słoików" z "miastowymi" trwa. Kto wywiesi białą flagę?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 10:50
"Wieśniaki", "Słoiki" czy "Wiocha" to określenia, które mają ogromną siłę. - W etykietowanie jesteśmy wyposażeni historycznie. Zmieniają się tylko nazwy - mówi dr Tomasz Rakowski, antropolog kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słoiki" przywożą talent i kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 14:25
Projekt neonu "Warszawskie słoiki" budzi wiele dyskusji i kontrowersji. Ma szeroką grupę zwolenników, jednak wśród rodowitych warszawiaków znajdują się tacy, którzy głośno oprotestowali ten pomysł.
rozwiń zwiń