Warmia walczy o świadomość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 12:50
Wracając z wakacji często mówimy "byliśmy na Mazurach", nie zdając sobie sprawy z tego, że korzystaliśmy z uroków Warmii. - Nawet ludzie, którzy tu mieszkają, nie wiedzą, gdzie się kończą Mazury, a gdzie zaczyna Warmia - mówi Edward Cyfus, znawca gwary warmińskiej.
Audio
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Foto: wikipedia/Umix, lic. CC

Rafał Kiewisz, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, koordynował projekt "Mazury cud natury", a obecnie zajmuje się "Warmińską Rebelią Kultury". Skoro Mazury to natura, Warmię postanowiono promować poprzez kulturę. Wydarzenia kulturalne zaplanowano tak, by nie konkurowały z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem,Gdańskiem, by pojawiła się nowa jakość.

- W świadomości powszechnej nie ma Warmii, wszystko nazywa się popularnie Mazurami. Stąd Rebelia. Kultura na Warmii walczy z Mazurami o dostrzeżenie – mówił Rafał Kiewisz.

Edward Cyfus, znawca gwary warmińskiej wyjaśniał różnicę między oboma regionami:

- Warmia zawsze była katolicka, Mazury zaś protestanckie. Warmiaka od Mazura różni gwara, tradycje, obyczaje. Mówi się, że najłatwiej poznać, gdzie się zaczyna Warmia po dużej liczbie wotywnych kapliczek, powstałych zwłaszcza po epidemiach, które dotknęły Warmię w XVIII wieku.  

W audycji Justyny Piernik wzięli udział m.in Edward Cyfus (Warmiak, pisarz, znawca gwary warmińskiej), Grzegorz Młymarski (koordynator projektu "Rebeli w gotyku"), Maria Stokłosa (z Fundacji Burdąg, koordynator projektu Nowy Taniec"), czy Angelika Gromotka (ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, koordynator projektu "Rebelia designu").

Czytaj także

Usta milczą, dusza śpiewa po warmińsku

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 11:11
- Ludzie, którzy rękoma wiązali snopki w spiekocie, wracali o zachodzie słońca z pola z uśmiechem i ze śpiewem na ustach. No komu by się chciało? - mówi bohater reportażu o Warmii, której już nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści-rezydenci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 22:19
W dzisiejszej audycji: o pobytach rezydenckich artystów - na ile inspirują ich miasta, do których trafiają, w jakim stopniu zaś je animują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy album Adama Bujaka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:00
O albumie "Nekropolie" ze zdjęciami fotografika Adama Bujaka. Publikacja zabiera czytelnika w wędrówkę po czterech największych polskich nekropoliach. Autorem tekstu jest Jacek Kolbuszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracownicy Polskiego Radia odznaczeni przez Prezydenta RP

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 16:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie twarze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:08
W czwartkowym "Poranku Dwójki" Jacek Dehnel opowiadał o fotografii post mortem.
rozwiń zwiń