- Chcemy pokazać, że aktywność osób starszych to nie tylko odnajdywanie się na rynku pracy. To także uczestnictwo w życiu kulturalnym. Korzyści, które z tego płyną to: zmniejszenie poczucia osamotnienia, znalezienie celu, który dodaje sił i energii oraz szansa na kontakt z innymi osobami, co przeklada się na budowę kapitału społecznego - mówiła w Jedynce dr Monika Smoleń z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które było organizatorem panelu.
Resort kultury od lat wspiera różne projekty zmierzające do aktywizacji osób starszych poprzez kulturę. Przykładem jest ogólnopolska akcja "60+ Kultura" polegająca na tym, że w wybrany weekend seniorzy mają bezpłatny wstęp do wielu narodowych i samorządowych instytucji kultury. Najbliższa jej odsłona będzie miała miejsce w dniach 29-30 września.
Nie brakuje także inicjatyw czynnego zaangażowania ludzi starszych w działania artystyczne. Od wielu lat we wsi Zakrzewo koło Piły działa zespół "Wrzosy". Spotykają się w nim starsi mieszkańcy, rozmawiają, wspólnie spędzają czas i przede wszystkim śpiewają. Kilka miesięcy temu pojechał do nich Mikołaj Mikołajczyk, tancerz, reżyser i choreograf.
- Powstał spektakl o naszym spotkaniu. O nich i o nas. O tym co nas łączy i co jest dla nas ważne. Głównym motorem przedstawienia stały się typowe dla ludzi uczucia i zjawiska, jak miłość, przyjaźń, starość i odrzucenie - wyjaśnia Mikołajczyk.
Spektakl pokazano już w rodzinnym Zakrzewiu. Wkrótce twórcy planują odwiedzić również inne miejscowości.
Międzypokoleniowe Dni Aktywności organizowane są przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Celem konwencji jest popularyzowanie idei aktywnego starzenia się i solidarności międzypokoleniowej. To także wymiana doświadczeń i praktyki w zakresie zwiększania aktywności społecznej i zawodowej osób po 60. roku życia.
Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.
Więcej w nagraniu audycji "Radiowa Akademia Kultury", którą prowadziła Anna Stempniak.
pg