Ten egzotyczny węgierski bratanek

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:59
- Mając do czynienia z węgierską literaturą na co dzień, można odnieść wrażenie, że polska proza jest w ogromnym kryzysie - mówiła w Dwójce hungarystka, Anna Górecka, która wzięła udział w dyskusji poświęconej współczesnej węgierskiej kulturze.
Audio
  • Co słychać w węgierskiej kulturze - dyskusja z udziałem Zbigniewa Brzozy, Bogdana Góralczyka, Anny Góreckiej, Gáspára Keresztesa (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Sandor Marai. Fot. Wikipediadomena publiczna
Sandor Marai. Fot. Wikipedia/domena publicznaFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Na Węgrzech co roku wychodzi 5-8 takich książek, które są bardzo ważne, i o których bardzo dużo się mówi - zwracała uwagę Anna Górecka, tłumaczka która od lat przybliża węgierską literaturę w magazynie"Literatura na świecie". Pretekstem do dyskusji o stanie współczesnej węgierskiej kultury był przypadający na 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Wspólnie z zaproszonymi do Dwójki z tej okazji gośćmi, zastanowialiśmy się, z czego wynika węgierska nostalgia i jak manifestuje się w sztuce. Przyjrzeliśmy się zmianom, jakie zachodzą w kinie, teatrze i literaturze, a najnowsza publikacja Igora Janke stała się punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu obecnej sytuacji politycznej na życie i twórczość artystów.

W dyskusji udział wzięli: Zbigniew Brzoza, reżyser teatralny i telewizyjny, Bogdan Góralczyk, politolog i publicysta, Anna Górecka, hungarystka i tłumaczka literatury węgierskiej, Gáspár Keresztes z Instytutu Kultury Węgierskiej, Igor Janke, autor książki "Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie".

W audycji usłyszeliśmy także wypowiedź słynnego węgierskiego reżysera Beli Tarra.

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Jacek Wakar.

Zobacz więcej na temat: Węgry
Czytaj także

"Węgier Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 08:43
Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa powiedział, że związki przyjaźni polsko-węgierskiej są bardzo mocne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniana karta historii. Dziękujemy braciom Węgrom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 14:00
- W 1939 roku nikt się nie zachował wobec Polaków tak, jak Węgrzy. Mieliśmy podpisane porozumienia z Francją, Anglią, ale gdy Hitler napadł na Polskę żaden z tych krajów nie ruszył z pomocą. A Węgrzy otworzyli dla nas granice - mówił w Jedynce Grzegorz Łubczyk, były ambasador Polski na Węgrzech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Budapeszt- Warszawa"- Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 09:00
Wtorek, 26 marca 2013, godz.18.15, Trójka. W 1985 Polacy jeździli do pracy na Węgry, a Węgrzy przyjeżdżali do pracy w Polsce. Często przenosiły się wraz z nimi całe rodziny. Jak pobyt w Polsce wpłynął na życie Gabora Poczika?
rozwiń zwiń