Swietłana Aleksijewicz i głosy wojennych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 12:55
Przejmująca opowieść o losach milionów sowieckich dzieci w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej… - najnowsza książka Swietłany Aleksijewicz "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy" nie pozwala pozostać obojętnym na ich los.
Audio
  • Swietłana Aleksijewicz opowiadała o swoich książkach (Przestrzenie kultury/Dwójka)
  • Wojciech Górecki o swojej książce "Abchazja" (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Fragm. okładki książki Swietłany Aleksijewicz Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy, Wydawnictwo Czarne
Fragm. okładki książki Swietłany Aleksijewicz "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy", Wydawnictwo CzarneFoto: mat. prasowe

Dzieci rosyjskie, białoruskie, ukraińskie, żydowskie, tatarskie, łotewskie, cygańskie, kozackie, uzbeckie, ormiańskie, tadżyckie. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy.

Dla nich to wspomnienie pierwszego papierosa otrzymanego od Niemca, zapach bzu i czeremchy, zabawa w strzelanie, pierwsze grzyby w lesie, kózka, która miała dawać mleko i zapewnić rodzinie przetrwanie. Ale też sprawy, przed którymi dzieci powinny być chronione – śmierć, cierpienie, brak ojca, okrucieństwo i głód.

W audycji "Przestrzenie kultury – literatura non-fiction"  białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz opowiadała o swojej poprzedniej książce "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, za którą została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. Mówiła o wielkim cierpieniu ludzi podczas II wojny światowej, ale też o tym, jak bardzo cierpiały zabijane wtedy zwierzęta. Podzieliła się opowieścią o umierającym z bólu człowieku – co było dla osoby to widzącej strasznym przeżyciem - ale jeszcze bardziej przerażające dźwięki wydawał np. zabijany koń. – W czasie wojny zanika czas, zanika życie – tłumaczyła.

- Dla mnie człowiek to świat – zwierzała się pisarka - dla totalitarnego systemu jest on jedynie jego częścią, jest "śrubką”. (…) Każdy totalitaryzm jest płaskim, jednoznacznym światem, a wojna jest okropnym, drapieżnym i pięknym światem. Nie byłam na tej wojnie, ale widziałam konflikt w Afganistanie. Po bombardowaniu dział z wioski zostaje zrówna ziemia – tłumaczyła Swietłana Aleksijewicz.

***
W audycji gościliśmy też  Wojciecha Góreckiego, który opowiadał o swojej najnowszej książce: "Abchazja".

Czytaj także

Paweł Machcewicz: Z pomocą ZSRR już na początku lat 50. stworzono bardzo rozbudowany system zagłuszania RWE.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:55
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: Margaret Thatcher współautorką upadku ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 06:00
Zmieniła oblicze Wielkiej Brytanii, wskrzesiła kapitalizm, przyczyniła się do upadku Związku Radzieckiego. Tak amerykańska prasa wspomina zmarłą wczoraj w wieku 87 lat Margaret Thatcher.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swastyka oraz sierp i młot zakazane na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 16:25
Na Łotwie od piątku obowiązuje zakaz używania symboli ustrojów totalitarnych. Tak zadecydował parlament łotewski - Saeima.
rozwiń zwiń