Sprawdzian wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 13:30
Wybitna polska badaczka będzie bohaterką niedzielnej audycji "Ćwiczenia z myślenia". Wiedzę słuchaczy Dwójki na temat noblistki sprawdzi Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-CurieFoto: Wikipedia/domena publiczna

W 1903 otrzymała doktorat i jako pierwsza kobieta Nagrodę Nobla z fizyki – wraz z mężem Pierre’em Curie  - za prace nad promieniotwórczością.
W 1911 r. Akademicy Sztokholmscy przyznali jej Nobla po raz drugi – już indywidualnie - za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.
Na audycję o Marii Skłodowskiej-Curie zapraszają: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak i Hanna Maria Giza.

6 lipca (niedziela), godz. 13.00-14.00

bch

Zobacz więcej na temat: Maria Skłodowska-Curie NAUKA
Czytaj także

Skandalistka Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 07:56
"Maria Skłodowska-Curie i jej córki" to biografia słynnej polsko-francuskiej uczonej i jej dwóch córek, z których każda była na swój sposób wyjątkowa. W "Lekturach przed północą" fragmenty książki Shelley Emling czytała Joanna Szczepkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Curie. Specjalnie dla niego stworzono Katedrę Fizyki na Sorbonie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 05:40
Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, niedbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.
rozwiń zwiń