Kochając ojczyznę,… "trzeba być lisem i lwem"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 17:50
Wallenrodyzm to niejednoznaczna do moralnego osądu postawa. Czy w imię dobra ojczyzny można stosować wszelkie metody? Zapraszamy do literackich zagadek w Dwójce.
Michał Elwiro Andriolli, Alf i Halban, fragm.
Michał Elwiro Andriolli, "Alf i Halban", fragm. Foto: www.pinakoteka.zascianek.pl/wikimedia, domena publiczna

Zapraszamy na audycję z cyklu "Ćwiczenia z myślenia" – program z telefonicznym udziałem słuchaczy (22 645 22 22), w którym zadajemy naszych słuchaczom pytania i… nagradzamy książkami.
Audycja Anny Lisieckiej i Witolda Malesy poświęcona będzie wallenrodyzmowi polskiemu, czyli postawom społeczno-politycznym Polaków na przestrzeni dziejów, uwiecznionych w historii i literaturze.
Gośćmi audycji będą Marcin Schirmer - historyk sztuki, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego oraz Piotr Łoś - dziennikarz Radia dla Ciebie.
Audycja zostanie zilustrowana fragmentami utworów literackich Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Josepha Conrada, Jarosława Iwaszkiewicza i Władysława Terleckiego.
11 listopada (niedziela), godz. 14.00



Czytaj także

"Litwo! Ojczyzno moja", czyli najważniejsza polska opowieść

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 02:02
– Ten naród nie zginie, skoro jest zdolny do takich rzeczy – myślał Jarosław Iwaszkiewicz, czytając "Pana Tadeusza" podczas okupacyjnej nocy. Dzień "Narodowego czytania Pana Tadeusza" stał się doskonałą okazją, by wrócić do tej przedziwnej książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1000 metrów epopei, czyli drugie życie "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 21:30
- Odnalazł się kilometr taśmy filmowej z roku 1928, co już dziś rzadko się zdarza. Film Ryszarda Ordyńskiego ma wielkie znaczenie w historii polskiej kinematografii, a dziś powstał na nowo - podkreślają pracownicy Filmoteki Narodowej.
rozwiń zwiń