Leopold Staff - ten dziwny nieznajomy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 16:00
W "Ćwiczeniach z myślenia" porozmawiamy o życiu i twórczości Leopolda Staffa, znakomitego poety i tłumacza. 14 listopada minęła 135. rocznica urodzin artysty, już za życia nazywanego "pomnikiem polskiej poezji".
Leopold Staff, przed 1905
Leopold Staff, przed 1905Foto: il. za: Wilhelm Feldman, "Współczesna literatura polska 1880-1904", wyd. 1905/Wikimedia, domena publiczna

Leopold Staff uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku, przedstawiciela współczesnego klasycyzmu, a zarazem prekursora poezji codzienności, związanego także z franciszkanizmem i parnasizmem. Zaliczany do czołowych poetów młodopolskich, w okresie międzywojennym stał się duchowym przywódcą skamandrytów. Postrzegany jest jako wzór klasyka i artysty-mędrca. Poeta był także tłumaczem literatury greckiej, łacińskiej, włoskiej, francuskiej, niemieckiej i orientalnej.

O Leopoldzie Staffie rozmawiać będziemy z poetą i krytykiem literackim Bronisławem Majem. Jak zwykle słuchacze będą odpowiadać na nasze zagadki.

Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Witold Malesa.

17 listopada (niedziela), godz. 14.00

Czytaj także

"Cywilizacji Zachodu najbliżej jest do mitu Ikara"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 10:41
Mit we współczesnym świecie nie zanikł kompletnie, "zmienił tylko swoją postać, bo czas zmienił swoją postać". - Mit w sensie XX-wiecznym nie może być taki sam, jak mit archaiczny - mówił w Dwójce dr Robert Marszałek, uczestnik dyskusji o współczesnym odbieraniu mitologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiran Desai: pisanie jest scalaniem życia

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 16:00
- Myślę, że gdyby nie fragmentaryczność mojej własnej historii, nigdy nie zaczęłabym pisać. Swoją twórczością próbuję poskładać wszystkie kawałki życia - mówiła w Dwójce Kiran Desai, która gościła na tegorocznym Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń