Najnowsza pieśń o misji księdza Natanka w Holandii

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 17:00
To nie tytuł nowego kazania kaznodziei z Makowa Podhalańskiego, lecz pieśni, która zwyciężyła w konkursie na współczesną pieśń dziadowską. O czym śpiewaliby dziadowie, gdyby do dziś wędrowali po polskich wsiach?
Audio
Kazimierz Pochwalski, Lirnik przed chatą (1887)
Kazimierz Pochwalski, "Lirnik przed chatą" (1887)Foto: Wikimedia/CC

W "Notatniku Dwójki" przyglądaliśmy się, jak dziadowskie pieśni do naszego wieku zawędrowały. A to za sprawą konkursu zorganizowanego przez Fundację Numinosum, która zaprosiła młodych twórców, by za pomocą tej archaicznej formy zmierzyli się ze współczesną tematyką.

W efekcie powstały opowieści na serio i prześmiewcze, np. o pułapkach internetowych randek, uzależnieniu od zakupów w ciucholandach, o kontrowersjach wokół marihuany czy o Euro 2012.
>>Obejrzyj koncert lirników polskich i ukraińskich<<

- Na konkurs nadeszło około 250 utworów - opowiadał Piotr Grochowski, kulturoznawca, badacz tradycji pieśni dziadowskiej. - W tym przypadku ilość przeszła w jakość. Było dużo tekstów dobrych i bardzo dobrych, stąd duża liczba wyróżnień oraz podwójne pierwsza i trzecia nagroda - podkreślał.

Na najwyższym stopniu podium znalazły się dwie pieśni: "Pieśń o Euro" Hanny Misiak i "Najnowsza pieśń o misji księdza Natanka w Holandii" Katarzyny Pilzak.

- Mój tekst z grubsza opowiada o tym, że ksiądz Natanek pojechał na misję do Holandii i tam zakazał palenia diabelskiego ziela - wyjaśniała Pilzak. - Ludzie zaczęli odwracać się od tego ziela, ale diabłom to się nie podobało, bo piekło zaczęło wygasać. Obmyśliły podstęp, który jednak został udaremniony...
>>"Zegar bije" - zobacz koncert Jacka Hałasa<<
Nagrodzone pieśni zostały opracowane na głos z lirą korbową i wykonane podczas Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu i Szczebrzeszynie. Ostatnio ukazała się antologia tych tekstów - "Za dziada w super wróbla przemienionego" (wyd. In crudo).

Zapraszamy do wysłuchania rozmów z badaczami gatunku, organizatorami, jurorami konkursu i autorami, a także fragmentów wykonań ich utworów.

"Notatnik Dwójki" przygotowała Justyna Piernik.
bc/jp

Zobacz więcej na temat: literatura MUZYKA
Czytaj także

Skarby muzyki francuskiej zaklęte w tajemniczym manuskrypcie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:00
- Spośród zachowanych rękopisów francuskiej muzyki z XVII wieku ten jest najszerszym źródłem zawierającym kompozycje jednego autora - o zbiorze utworów Jeana Nicolasa Geoffroya opowiadała dr Ewa Mrowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wstępując do zakonu Tymoteusza Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:00
- Karpowicz był jak Pan Bóg. Ktoś, kto nie mógł się powtórzyć, kto mówiąc stwarzał świat od nowa, jakby jego słowo nazywało wszystko po raz pierwszy - mówił w Dwójce Jan Stolarczyk, redaktor "Dzieł zebranych" poety, których czwarty tom ukazał się właśnie nakładem Biura Literackiego.
rozwiń zwiń