Oprawcy żołnierzy wyklętych. Przerwane milczenie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 16:00
– Gdy mówi się o żołnierzach podziemia niepodległościowego, nie można pomijać tych, którzy, eufemistycznie mówiąc: źle im życzyli, a dosadnie: strzelali w tył głowy – przypominał w Dwójce Tadeusz Płużański, autor książki "Lista oprawców".
Audio
  • Tadeusz Płużański opowiada o bohaterach swojej książki "Lista oprawców" (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki książki Lista oprawców Tadeusza Płużańskiego
Fragment okładki książki "Lista oprawców" Tadeusza PłużańskiegoFoto: Wydawnictwo Fronda/mat. prasowe

/

25 maja obchodziliśmy 66 rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, na którym w 1948 r. wykonano wyrok śmierci za rzekomą działalność na rzecz obcego wywiadu. To jedna z wielu ofiar stalinowskich represji. O żołnierzach wyklętych, walczących po wojnie w niepodległościowym podziemiu, sądzonych i traktowanych jak bandytów, wiemy coraz więcej.

A ile wiadomo o ich oprawcach? Kim byli ci, którzy ich aresztowali, przesłuchiwali, oskarżali i sądzili? Co doprowadziło ich do udziału w aparacie represji i jak później potoczyły się ich losy? Niedawno pod patronatem Dwójki ukazała się książka "Lista oprawców". Jej autor - publicysta i historyk Tadeusz Płużański - był gościem "Notatnika Dwójki".

– Żołnierze wyklęci, nazywani przez nas żołnierza niezłomnymi, wracają dziś do naszej świadomości – powiedział. – Jest o nich coraz głośniej. Można powiedzieć, że stał się to temat modny wśród młodzieży. Jeśli jednak mówimy o ich idei, o ich walce, nie możemy zapominać o drugiej stronie tej historii, czyli o ludziach, którzy ich represjonowali, a nawet mordowali. Mam wrażenie, że we współczesnej Polsce to wciąż niechciane zagadnienie, spychany na margines temat tabu – zauważył.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Tymczasem oczywiste jest, że powojenna walka niepodległościowa miała dwie strony. – Z jednej byli  żołnierze wyklęci, niezłomni, którzy walczyli o polską wolność, z drugiej zaś komunistyczni oprawcy, którzy robili wszystko, by jak największą ilość naszych żołnierzy i przywódców politycznych wyciąć w pień – mówił Tadeusz Płużański.

O osobistych powodach zaangażowania się w badanie dziejów komunistycznych oprawców, a także o historiach żołnierzy wyklętych i ich katów - w nagraniu audycji prowadzonej przez Pawła Siwka.

mc/jp

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacje na Powązkach. Poznamy nazwiska kolejnych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:37
IPN ogłosi 28 lutego kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród poszukiwanych są gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński "Pług".
rozwiń zwiń