Heinz Reinefarth – kat Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
W poniedziałkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy m.in. z historykiem Philippem Martim, autorem książki analizującej zbrodnie generał SS Heinza Reinefartha, odpowiedzialnego za rzeź Woli.
Generał Heinz Reinefarth w czapce kubance i 3 pułk Kozaków; fot.WikimediaCC
Generał Heinz Reinefarth w czapce kubance i 3 pułk Kozaków; fot.Wikimedia/CCFoto: Wikimedia/CC

W trakcie rzezi Woli, trwającej od 5 sierpnia 1944 roku, zamordowano według różnych szacunków od 30 tysięcy do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy. Generał SS Heinz Reinefarth, odpowiedzialny za tę zbrodnię, po wojnie został deputowanym do niemieckiego Landtagu i burmistrzem na wyspie Sylt.
Dowody zbrodni Reinefartha analizuje w swojej książce niemiecki historyk Philipp Marti, który przyjechał do Polski na otwarcie wystawy w Muzeum Woli. O nieudanej próbie postawienia przed sądem "kata Warszawy" opowie w "Notatniku Dwójki".
Głos zabierze także dyrektor Muzeum Hanna Nowak-Radziejowska.
Zaprasza Barbara Schabowska.
18 sierpnia (poniedziałek), godz. 15.00-15.30
jp/mm

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Warszawa
Czytaj także

Muzeum, które zwróciło Warszawie duszę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 15:00
31 lipca minęła 10. rocznica otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy o historii powstania tej instytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Kieżun ps. "Wypad": powstania nie dało się uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 19:30
– Pięć lat przygotowywaliśmy się do tego. Nie było praktycznie nikogo w Warszawie, kto nie byłby przekonany, że należy wystąpić zbrojnie przeciw znienawidzonym Niemcom – mówił w nagraniu z Archiwum Historii Mówionej żołnierz AK i powstaniec warszawski Witold Kieżun.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podczas powstania żyliśmy morelami"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 19:00
- Atmosfera podczas powstania warszawskiego była nadzwyczajna, taka jaka jest między młodymi ludźmi - mówiła w nagraniu z Archiwum Historii Mówionej Barbara Braun-Radelicka, która podczas Powstania Warszawskiego stacjonowała w łączności w "Baszcie" K4.
rozwiń zwiń