Tymoteusz Karpowicz i tysiąc budzików na scenie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 15:00
– Dla ludzi teatru przeniesienie dziwnych pomysłów Karpowicza na scenę to wielkie wyzwanie – mówiła poetka Joanna Mueller, znawczyni twórczości pisarza.
Audio
  • Rozmowa o dramaturgicznej twórczości Tymoteusza Karpowicza (Notatnik Dwójki)
Tumoteusz Karpowicz urodził się w 1921 r. w Zielonej koło Wilna, zmarł zaś w 2005 r. w Oak Park koło Chicago
Tumoteusz Karpowicz urodził się w 1921 r. w Zielonej koło Wilna, zmarł zaś w 2005 r. w Oak Park koło ChicagoFoto: wikimedia/cc

W wydanym właśnie szóstym tomie "Dzieł zebranych" Tymoteusza Karpowicza znalazły się dramaty i słuchowiska, niektóre publikowane po raz pierwszy. Dzięki publikacji mamy szansę poznać teatralną część twórczości nieco dziś zapomnianego poety, określanego jako "lingwista" i "modernista".

Zdaniem Joanny Mueller nieobecność dramatów Karpowicza na większości polskich scen dziwi nie tylko dlatego, że wiele tych dzieł okazuje się dziś aktualnych, lecz także dlatego, że sam twórca przez lata współpracował ze środowiskiem teatralnym. Przyznała jednak, że według anegdot była to nad wyraz dziwna współpraca, czego dowodem jest historia o tysiącu budzików wpisanych w didaskalia jednej ze sztuk.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Joanna Mueller (poetka i badaczka twórczości Tymoteusza Karpowicza), Weronika Szczawińska i Andrzej Ficowski (reżyserzy spektakli na podstawie dramatów Karpowicza)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Czytaj także

Julia Hartwig: Paryż widzę oczami Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 20:00
Znakomita poetka wspominała w Dwójce francuskiego surrealistę – jego Paryż, miłości (nie tylko do słynnej "pięknej rudowłosej") i przekraczającą ramy wyobraźni poezję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wstępując do zakonu Tymoteusza Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:00
- Karpowicz był jak Pan Bóg. Ktoś, kto nie mógł się powtórzyć, kto mówiąc stwarzał świat od nowa, jakby jego słowo nazywało wszystko po raz pierwszy - mówił w Dwójce Jan Stolarczyk, redaktor "Dzieł zebranych" poety, których czwarty tom ukazał się właśnie nakładem Biura Literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cuda i talenty Czesława Miłosza. "Pozostał polskim poetą"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 23:30
- Czesław Miłosz miał niezwykły dar, który na ogół mają prozaicy np. Tołstoj. Zawsze znajdował sposób, by każdą rzecz i postać uczynić bardziej prawdziwą - opowiada Robert Hass.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwid - samotny nielot skazany na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 18:00
"Bieguny" to niecodzienna sztuka, której bohaterem jest Cyprian Kamil Norwid. Inspiracją do jej powstania, był list poety i historia skazanego na zgubę pingwina z filmu Wernera Herzoga.
rozwiń zwiń