Europejczyk powinien być chrześcijaninem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 08:44
Buddyzm uznaje zasadność i równoważność wszystkich religii .Dlatego obecny Dalajlama namawia mieszkańców Starego Kontynentu do pozostania przy własnej religii i kulturze.
Audio
Figura Buddy w Hong Kongu
Figura Buddy w Hong KonguFoto: Glow Images/East News

Profesor Michał Tempczyk, filozof i buddysta, autor książki "BUddyzm w oczach filozofa", tłumaczył w Dwójce podstawowe założenia buddyzmu. Nie są to sprawy łatwe, bowiem z jednej strony - buddyzm wyraża wiarę w realność zła, ale z drugiej strony człowiek oświecony jest poza dobrem i złem.

- Modlitwa nie jest skierowana do boga. Modląc się, otwieramy się na błogosławieństwo oświeconych, którzy chcą nam pomóc. Modlimy się o długie życie dla naszego mistrza. To jest dobre życzenie, które ma wartość duchową, zdobywamy zasługę, dobrą karmę i chcemy, by dobra karma wpłynęła na stan zdrowia mistrza - mówił prof. Michał Tempczyk.

W rozmowie z Michałem Nowakiem prof. Tempczyk wyjaśniał podstawowe idee buddyzmu, opowiadał o tym, jak buddysta może żyć we współczesnym świecie. A także, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi odłamami buddyzmu i w których z nich podstawą diety jest mięso.

 


Zobacz więcej na temat: Dalajlama diety Europa
Czytaj także

Tylko buddyzm wytwarza dystans

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 09:00
- Karma to suma dobrych i złych uczynków. Przypomina fizykę w tym względzie, że prawo karmy jest tak ogólne i bezwyjątkowe jak prawo grawitacji – mówi prof. Michał Tempczyk, który właśnie opublikował książkę "Buddyzm w oczach filozofa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologia: tysiące posążków Buddy w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 00:01
Na stanowisku w północnych Chinach archeolodzy odnaleźli tysiące figurek i posągów Buddy z VI wieku - informuje serwis internetowy Xinhuanet.
rozwiń zwiń