Nauka

Archeologia: tysiące posążków Buddy w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 00:01
Na stanowisku w północnych Chinach archeolodzy odnaleźli tysiące figurek i posągów Buddy z VI wieku - informuje serwis internetowy Xinhuanet.
Posążek Buddy (zdjęcie ilustracyjne)
Posążek Buddy (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Michael Hoefner/Wikimedia Commons

Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace badawcze na stanowisku Yecheng, położonym w okręgu Linzhang w prowincji Hebei.

Podczas wykopalisk naukowcy odkryli 2895 figurek, posągów i ich fragmentów przedstawiających postać Buddy, pochodzących z okresu Wschodniej Dynastii Wei (534-550) oraz Północnej Dynastii Qi (550-577).

Jak poinformowali naukowcy z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych i Instytutu Dziedzictwa Kulturalnego Prowincji Hebei, odnalezione posągi zostały wykonane z białego marmuru oraz kamienia o niebieskawej barwie. Niektóre z nich są pozłacane, inne zaś pokryte zostały farbami.

Według Zhanga Wenrui z Biura Dziedzictwa Kulturalnego Hebei odkryte rzeźby mają różną wielkość, od figurek o wysokości 20 centymetrów do posągów naturalnej wielkości. Wszystkie z nich zostaną szczegółowo zbadane przez ekspertów i poddane zabiegom konserwacyjnym.

Na stanowisku Yecheng znajdują się pozostałości starożytnego miasta Ye z V wieku p.n.e., które służyło jako stolica władcom Wschodniej Dynastii Wei oraz Północnej Dynastii Qi do czasu, kiedy w 580 roku n.e. zostało całkowicie zniszczone przez wojska Jiang Jiana, późniejszego założyciela Dynastii Sui (581-618).

Zobacz więcej na temat: archeologia Chiny
Czytaj także

Chiny: dzban z winem sprzed dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 00:02
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenie placu budowy w mieście Puyang, w prowincji Henan we wschodnich Chinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny: największe wykopaliska w historii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 07:00
Największe w historii archeologiczne zabezpieczające prace wykopaliskowe rozpoczęły się w Chinach na prehistorycznym stanowisku Zhoukoudian (Czoukoudien). W 1923 roku odnaleziono tam skamieniałe kości człowieka pekińskiego sprzed około 550 tysięcy lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytne korzenie chińskich upraw

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 22:00
Chińscy archeolodzy odnaleźli w północnych Chinach dowody wskazujące na istnienie uprawy prosa już w okresie neolitu, około 10 tys. lat temu – podał serwis internetowy New Kerala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odsłonili miasto z czasów dynastii Han

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 18:00
Archeolodzy odkryli na stanowisku w Chinach pozostałości zabudowań miasta sprzed około 2000 lat – informuje serwis internetowy Xinhuanet.
rozwiń zwiń