– Badania prowadzone przez polską misję wykopaliskową w Sakkarze wykazały, że Piramida Dżesera jest kamieniołomem – zdradza egiptolog prof. Karol Myśliwiec, szef misji.
To najstarsza piramida schodkowa na świecie, dzieło naczelnego architekta faraona, Wielkiego Imhotepa. Wewnątrz wykute są grobowce skalne – miejsce pochówku faraonów i dostojników egipskich, którzy grzebani byli z zachowaniem właściwej hierarchii, w zależności od pozycji społecznej i zasług. Grobowce mają blisko pięć tysięcy lat.
Kamieniołomy i umieszczone w nich szczątki starożytnych Egipcjan odnaleziono na obszarze okalającym Piramidę Dżesera. Wytycza go "Sucha Fosa" - gigantyczne zagłębienie wykute w ziemi. Wokół świątyni byli chowani przedstawiciele wyższych sfer społeczności egipskiej.
- Wykopaliska prowadzone są właśnie na tym obszarze – wyjaśnia gość "Naukowego Wieczoru z Jedynką".
Piramida Dżesera. Najstarsza piramida schodkowa na świecie
Na terenie otaczającym światynię pierwszą warstwę wykopalisk wypełniają groby z późniejszego okresu. Zakopywane były w czystym piasku, który przez stulecia stopniowo wypełniał i pokrywał kamieniołomy.
– Należy tę warstwę pokonać i włożyć wiele pracy w analizę oraz badania wszystkich zachowanych szczątków – mówi egiptolog.
Wszystko po to, by dostać się do grobowców Starego Państwa.
Prowadzone na miejscu wykopalisk badania antropologiczne mają pomóc ustalić nie tylko jak wyglądał pochówek, ale też jak długo żyli ówcześni ludzie.
Am
Aby wysłuchać rozmowy z prof. Karolem Myśliwcem wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Egiptolog Karol Myśliwiec o polskich wykopaliskach w Sakkarze" w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.