Nauka

Archeolodzy odsłonili miasto z czasów dynastii Han

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 18:00
Archeolodzy odkryli na stanowisku w Chinach pozostałości zabudowań miasta sprzed około 2000 lat – informuje serwis internetowy Xinhuanet.
Pozostałości budowli miasta z czasów Dynastii Han odkryto w Chinach
Pozostałości zabudowań miasta sprzed około 2000 lat odkryli archeolodzy na stanowisku w Chinach – informuje serwis internetowy Xinhuanet.  
Odkrycia dokonano w miejscowości Shangboguan na obrzeżach miasta Shenyang, stolicy Mandżurii i prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Starożytne ruiny znajdują się na terenie planowanej budowy obwodnicy miasta.
Archeolodzy ustalili, że odkryte pozostałości budowli stanowiły zabudowę miasta pochodzącego z czasów panowania Dynastii Han (206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.).

Odkrycia dokonano w miejscowości Shangboguan na obrzeżach miasta Shenyang, stolicy Mandżurii i prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Starożytne ruiny znajdują się na terenie planowanej budowy obwodnicy miasta.

Archeolodzy ustalili, że odkryte pozostałości budowli stanowiły zabudowę miasta pochodzącego z czasów panowania Dynastii Han (206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.).

Dynastia Han rozpoczęła się po śmierci Pierwszego Cesarza, Qin Shi Huanga. Władzę przejął wówczas jeden z jego dowódców, Liu Bang, który nazwał swoje państwo Han od nazwy rzeki Han, której dorzecze najpierw opanował. Najwybitniejszym władcą z dynastii Han był Wudi, który panował przez ponad 50 lat od 140 p.n.e. Oparł się on na naukach konfucjanizmu, ustanawiając go religią państwową.

Duże postępy za dynastii Han poczyniła astronomia - pierwsze obserwacje zaćmienia słońca, globus sfery niebieskiej. Okres panowania Wudi Hana zalicza się do złotego wieku w gospodarce i kulturze Chin. Były one już wtedy bardzo ludnym państwem: w 2 r. n.e. liczyły 57 milionów mieszkańców.

(ew/pap/wiki)

Zobacz więcej na temat: Chiny GOSPODARKA archeologia
Czytaj także

Odnaleźli nowe fragmenty Wielkiego Muru

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 09:00
Archeolodzy odkryli w północno-wschodnich Chinach pozostałości Wielkiego Muru. Pochodzą z czasów Dynastii Qing i są drewniane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny: dzban z winem sprzed dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 00:02
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenie placu budowy w mieście Puyang, w prowincji Henan we wschodnich Chinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny: największe wykopaliska w historii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 07:00
Największe w historii archeologiczne zabezpieczające prace wykopaliskowe rozpoczęły się w Chinach na prehistorycznym stanowisku Zhoukoudian (Czoukoudien). W 1923 roku odnaleziono tam skamieniałe kości człowieka pekińskiego sprzed około 550 tysięcy lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytne korzenie chińskich upraw

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 22:00
Chińscy archeolodzy odnaleźli w północnych Chinach dowody wskazujące na istnienie uprawy prosa już w okresie neolitu, około 10 tys. lat temu – podał serwis internetowy New Kerala.
rozwiń zwiń