Filozofia na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 15:59
Rozmowa z Robertem Rowlandem Smithem, filozofem, który potrafi rozpocząć błyskotliwy dyskurs wychodząc od refleksji na najbłahszy temat. Próbkę dał w Dwójce, przechodząc od szatkowania cebuli do praw człowieka w wielokulturowym świecie.
Audio
51 proc. Polaków waży za dużo
51 proc. Polaków waży za dużoFoto: Glow Images/East News

- Lubię gotować, zwłaszcza wieczorem – mówi Robert Rowland Smith. -  To iście filozoficzne zajęcie. Szatkowanie cebuli to zajęcie analityczne, dosłownie, rozkładamy coś na czynniki pierwsze. Nie ma w tym zadnej metafory. Robienie posiłku jest przyglądaniem się z bliska anatomii jedzenia. Podawanie posiłku każe się zastanowić nad pojęciami "hojności" i "serdeczności"…

Posiłek jest uwarunkowany kulturowo, to, co uważa się za proste lub wyrafinowane zmienia się silnie: surowa ryba jest postrzegana inaczej w Polsce, inaczej w Japonii. A jednak w książkach Smitha (po polsku ukazała się właśnie kontynuacja "Śniadania z Sokratesem" czyli "Podróże z Platonem") odniesień do wielokulturowości jest bardzo mało. Gość Dwójki dał się jednak wciągnąć Barbarze Schabowskiej w dyskusję na ten temat.

- Gdy dziś rozmawiamy o relatywizmie i wielokulturowości, dyskusja szybko się kończy, bo wszystko jest relatywne i kropka. Jednym z wyróżników modernizmu jest relatywizm – dzięki temu przeszliśmy od pojęcia absolutu do względności, od tego, co kolektywne, do tego, co indywidualne. Tuż za tym na pierwszy plan wysuwa się pojęcie wolności. Każdy może mieć swoje zdanie na każdy temat. Wolność, którą wyprodukował relatywizm ma swoją cenę: jest nią utrata absolutu, a to już wielka strata.

Następnie filozof zauważył, że akceptując wielokulturowy świat mamy kłopot z jednoczesnym stosowaniem praw człowieka. Różne kultury bowiem mają inne zupełnie postrzeganie praw człowieka. Kiedy patrzymy na Chiny, Birmę albo zwyczaje inicjacyjne ludów Afryki możemy być wstrząśnięci i oburzeni, lecz to oburzenie, związane z nasym rozumieniem praw człowieka, jest nie do pogodzenia z radykalną akceptacją wielokulturowości.

Zachęcamy do wysłuchania tej fascynującej dyskusji o filozofii współczesnej.

Czytaj także

Odkryj filozoficzną naturę wiązania sznurowadeł

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 14:07
- Na co dzień nie zastanawiamy się nad filozoficznością naszych czynności, Robert Rowland Smith udowadnia, że wszystko jest nią przeplecione – mówiła w Czwórce dr Joanna Ziółkowska, która w Czwórce opowiadała o książce "Śniadanie z Sokratesem”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy: Heidegger – Arendt

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 10:22
O korespondencji dwojga niemieckich intelektualistów, o więzi, jaka ich łączyła, rozmawialiśmy w poniedziałkowym "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem człowiekiem, filozofem, dopiero na końcu – kapłanem"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 09:18
Ks. Józef Tischner – dla jednych powód do świętego oburzenia, dla innych – mistrz, którego teksty są wciąż ważne i aktualne. Dlaczego nie stawiał swojego kapłaństwa na pierwszym miejscu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głosiciel "końca historii" rozmawia z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 15:51
Goszczący w Polsce amerykański filozof Francis Fukuyama uważa, że jednym z największych zagrożeń dla Europy są populiści .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofia dnia powszedniego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 21:00
- Pomysł był bardzo prosty. Chodzi o spotkanie filozofii i życia codziennego - zdradza w Trójce Robert Rowland Smith kulisy powstania książki "Śniadanie z Sokratesem" o dniu spędzonym w towarzystwie Kanta, Freuda, Kartezjusza, Levi-Strauss i innych filozofów.
rozwiń zwiń